Skip to main content

Salesforce, yapay zekâ alanındaki konumunu güçlendirmeyi amaçlayan “AI Cloud” adlı hizmeti piyasaya sürüyor.

Salesforce, üretken yapay zekâ girişimleri için girişim sermayesi fonunu ikiye katlayarak 500 milyon dolara çıkardı ve şirketin yapay zekâ destekli ürünlerini tek bir çatı altında sunarak işletmeleri çekmeyi uman “AI Cloud” adlı hizmetini tanıttı. Hizmet bu yıl içinde piyasaya sunulacak.

AI Cloud, Einstein hizmetinden işyeri mesajlaşma uygulaması Slack’e ve veri analiz yazılımı Tableau’ya kadar Salesforce’un ürünlerini içerecek. Şirket, başlangıç ​​paketinin yıllık 360.000 dolar karşılığında satışa sunulacağını söyledi. Salesforce CEO’su Marc Benioff, “Yapay zekâ dünyamızı yeniden şekillendiriyor ve işimizi hiç hayal etmediğimiz şekillerde dönüştürüyor ve her şirketin önce yapay zekâ olması gerekiyor” dedi.

AI Cloud, Salesforce’un bulut altyapısı üzerinde Amazon Web Services, Anthropic, Cohere ve OpenAI dahil olmak üzere çeşitli iş ortaklarının yapay zekâ sistemlerinin temel yazılımı olan büyük dilli modelleri (LLM’ler) barındıracak. Salesforce, LLM’lerin hassas müşteri bilgilerini tutmasını önlemeye yardımcı olarak bu tür teklifleri kullanan işletmeler için veri gizliliğini sağlamayı planladığını söyledi.

Mart ayında şirket, Einstein GPT hizmetini başlatmış ve Slack’e chatbot hissi eklemek için ChatGPT yaratıcısı OpenAI ile birlikte çalıştığını söylemişti.

TechCrunch’ın haberine göre, kurumsal kullanıma hazır yapay zekâ sunmak için tasarlanmış araçları içeren AI Cloud adlı paket, Salesforce’un ürün portföyünü yapay zekâ yetenekleriyle büyütmeye yönelik en son disiplinler arası girişimi. Birçok yönden, şirketin Mart ayında başlattığı ve üretken yapay zekâyı Salesforce platformunun tamamına dahil etmeyi amaçlayan Einstein GPT’nin bir devamı niteliğinde.

Kaynak: Salesforce unveils AI Cloud offering, doubles fund for AI startups to $500 mln – Reuters