GERÇEK ZAMAN

Digital Age | 14.06.2022 - 13:19

Rusya’dan Wikipedia’ya yaptırım

Rusya, Wikipedia’dan Ukrayna Savaşı ile ilgili sayfaları kaldırmasını istedi; Wikipedia itiraz etti.

Wikipedia, Moskova alt mahkemesinin “yasaklı” kabul edilen içeriğin platformdan kaldırılması kararına itiraz etti. Wikipedia’nın sahibi olan Wikimedia Derneği, mahkemece yasaklı olarak nitelendirilen Rusya-Ukrayna Savaşı ile ilgili bilgilerin platformdan kaldırılmasının insanların ifade ve bilgiye erişim haklarını baltalayacağını gerekçe gösterdi.

Wikimedia ayrıca, Wikipedia’nın 300 dilde erişilebilen küresel bir kaynak olduğunu, Rusya içerisinde de faaliyet gösterse de Rusya mahkemelerinin Wikipedia üzerinde bir yetkisinin olmadığına değindi. Wikimedia, mahkeme tarafından kaldırılması istenen sayfalardan bazılarının başlıklarını paylaştı: “Bucha Katliamı”, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgali”, “Kiev Savaşı”. Wikimedia ayrıca, Wikipedia’nın Rusya’da engellenmesinin 145 milyon kişinin bilgiye erişimini keseceğini bildirdi.

Rus mahkemesi, Wikimedia’nın karara uymadığı gerekçesiyle 5 milyon ruble (88 bin dolar) ceza ödemesi yönünde karar aldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Mart ayında yeni dezenformasyon yasasına imza atmıştı. Yasaya göre, savaş hakkında yanlış bilgi yayan kişiler 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor ya da 5 milyon rubleye kadar cezaya çarptırılıyorlar. 5 milyon ruble, yasanın imzalandığı gün itibarıyla 44 bin dolara karşılık geliyordu.

Kaynak: Russia issued a court order demanding Wikipedia take down entries about the Ukraine war, but the website is refusing – Business Insider