GERÇEK ZAMAN

Erdem Akın Temel | 14.06.2022 - 11:35

Bitcoin’in düşüşü El Salvador’u zora sokuyor

Bitcoin’i yasal bir para birimi olarak kabul eden ilk ülke olan El Salvador’un bitcoin yatırımları yarı yarıya eridi.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, geçtiğimiz yıl paylaştığı tweetler ile bir hayli konuşulmuştu. Bukele, bitcoin’e yaptığı kişisel yatırımlarının haricinde ülke kaynaklarını da bitcoin’e yönlendirmiş, bitcoin’in ülkesinde yasal bir para birimi olmasını sağlamış, bu hamlesiyle de IMF’ten tepki almıştı.

El Salvador halkı Bukele’nin bitcoin’e yaptığı yatırımları protesto ederken; Bukele, dip kabul edilen seviyelerden yapılan alımları bir kutlama edasında yazdığı tweetler ile duyuruyordu.

Kripto paraların değer kaybı ülkenin bitcoin yatırımlarını yarı yarıya değersizleştirdi. Bukele, geçtiğimiz yılın Ekim ayında 60 bin 300 dolar seviyesinden 420, bu yılın Mayıs ayında ise 30 bin 700 dolar seviyesinden 500 bitcoin aldıklarını duyurmuştu. Bitcoin an itibarıyla 22 bin 800 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Kripto para dünyasında yaşanan son gelişmelerin ardından, halihazırda 2 bin 301 bitcoin’e sahip olan El Salvador’un yaklaşık 105 milyon dolarlık kripto para yatırımı yarı yarıya değer kaybetti.

Otoriter bir lider olarak tanımlanan Bukele, popüler kültüre olan ilgisi ile biliniyor. Yakın zamanda Google’ın geliştirdiği yapay zekâ LaMDA’nın bilinçli olup olmadığı konusunda çıkan haberler ile ilgili bir tweet paylaşan Bukele, Ocak ayında gerçekleştirdiği Türkiye ziyareti sırasında G.O.R.A.’da Cem Yılmaz tarafından canlandırılan Arif karakterinin akıllara kazınan repliklerinden birine atıfta bulunmuştu.

Bir başka tweette ise El Salvador’u “bitcoin’in diyarı” olarak nitelendirmişti.

Kaynak: El Salvador loses half its investment in Bitcoin as crypto plunges – Mashable