Skip to main content

Rusya’da geliştirilen bir Instagram klonu, teknoloji şirketlerinin Rusya’dan çekilişine üzülenleri bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Rusya, Ukrayna’yı işgal girişiminden dolayı hem devletlerden hem de şirketlerden gelen tepkilerle karşılaşmıştı. 24 Şubat’ta başlayan işgal girişimi sonucu teknoloji şirketleri Rusya’ya karşı tavır almış, Rusya’da pek çok uygulamanın ülkede kullanımını yasaklamıştı.

Bu şirketlerden biri olan Instagram, Rus güçleri ve Vladimir Putin hakkında yapılan ve şiddet içeren paylaşımlara yaptırım uygulamayacağını açıklamıştı. Rusya, tepki olarak Meta’yı “radikal örgüt” olarak nitelendirmiş, 14 Mart tarihinde de Instagram’a erişimi engellemişti.

Rusya’da yaşayan Instagram kullanıcıları Instagram’ın yerini alabilecek bir uygulama arayışını sürdürürken, ilginç bir klonun kullanıma sunulduğu haberi geldi.

Grustnogram, Instagram’ın melankolik bir klonu. İsmi ‘üzgüngram’ olarak olarak çevrilebilecek olan uygulama, kullanıcılarından siyah beyaz ve sadece üzücü fotoğraflarını paylaşmalarını istiyor. Uygulamanın mottosu ise “üzücü fotoğraflarını paylaş, üzgün olan diğerlerine göster, birlikte üzülün”.

Uygulama, Instagram’da ve pek çok sosyal medya platformunda yer alan kalp şeklindeki beğeni tuşunu da değiştiriyor. Grustnogram, kalp yerine kırık kalp tuşu ile kullanıcılarına üzücü bir tepki verme imkânı sunuyor.

Platformun kurucularından Alexander Tokarev, pek çok platformun Rusya’daki hizmetlerini sonlandırmak zorunda kaldıklarını, bu duruma üzüldüklerini, bu üzüntülerini birlikte yaşamak ve insanların birbirlerine destek olmalarını sağlamak için Grustnogram’ı kurduklarını açıkladı.

Kaynak: Russians plan melancholy version of Instagram after ban – NBC News