Skip to main content

Rusya, Meta’nın Ukraynalıların Rus işgal güçlerine karşı gösterdikleri tepkiler özelinde nefret suçu politikasında değişikliğe gitmesine misilleme olarak Instagram’ı kapattı.

Teknoloji dünyasının, Ukrayna’ya saldırısından ve işgal girişiminden dolayı Rusya’ya tepkisi ve yaptırımları sürerken, Meta’nın geçtiğimiz hafta Rus güçleri hakkında nefret içeren paylaşımlar yapan Ukraynalı kullanıcılarının mesajlarına bir yaptırım uygulamayacağını açıklamasına bir misilleme yapmak isteyen Rusya, Instagram’ı kapattı.

Rusya’nın iletişim düzenleme ve denetleme kurumu Roskomnadzor tarafından alınan bu karar Rusya vatandaşlarına duyurulurken, Instagram kullanıcılarına Instagram’daki fotoğraflarını ve videolarını yedeklemeleri ve Rusya menşeili internet platformlarına taşımaları söylendi.

Rusya, radikal bir organizasyon olarak tanımladığı Meta aleyhine bir soruşturma başlatırken, Instagram’ın kapatılması kararı kullanıcılar tarafından tepkilerle karşılandı. Meta, Ukraynalıların işgal güçlerine karşı tepkilerini engellemenin yanlış olduğunu belirtirken, Instagram CEO’su Adam Mosseri, bu yasaklamanın 80 milyon kullanıcıyı etkileyeceğini aktardı.

Kaynak: Instagram users in Russia are told service will cease at midnight – CNN