Skip to main content

Facebook ve Instagram’ın yasaklanmalarına dair alınan kararın ardından kullanıcıları nelerin beklediği konusu tartışılıyor.

Bir Rus mahkemesi, “radikal” olarak nitelendirdiği Meta’ya ait olan Facebook ve Instagram’ın ülkede kullanımını yasakladı. Şirketin sahip olduğu iki mesajlaşma uygulaması WhatsApp ve Messenger ise bu karara dahil edilmedi.

Mahkemenin bu kararı, Rus başsavcılığının Meta’yı “radikal bir örgüt” olarak nitelendirmesinin ardından geldi. Başsavcılık, Meta’nın bazı ülkelerde Vladimir Putin ve Rus askerlerine karşı şiddet mesajları paylaşılmasına izin verdiği gerekçesiyle bu nitelendirmeyi yapmıştı.

Bir başsavcılık sözcüsü, uygulamaları kullanan vatandaşlara herhangi bir yaptırım uygulanmayacağını aktardı. Öte yandan, Rus insan hakları örgütü Net Freedoms Project (NFP) ise Telegram’dan reklamverenler ile ilgili bir iddiayı paylaştı. NFP, bu platformlara reklam verenlerin radikal örgüt destekleyicisi olarak değerlendirilebileceklerini; bu platformlar ile bağları olan kişiler ve kuruluşların, hatta kartvizitlerinde uygulamaların logolarını taşıyanların bile ağır suçlamalarla karşılaşabileceklerini belirtti.

Kaynak: Russia Bans Facebook And Instagram After Labeling Meta An “Extremist Organization”- BuzzFeed News