Skip to main content

Elon Musk, ilerleyen yıllarda Ay’a ve Mars’a düzenlenecek olan görevlerde kullanılması planlanan Starship’in ilk yörünge uçuşu için tarih tahmininde bulundu.

SpaceX’in Ay’a ve Mars’a mürettebatlı görevler düzenlemek istediği ve bu görevler için Starship adlı uzay aracını hazırladığı biliniyordu. Şirketin kurucusu Elon Musk, Super Heavy adlı roketiyle dünyanın en güçlü uzay aracı olan Starship’in ilk yörünge uçuşu için yeni bir tarih verdi.

Elon Musk, Starship’in fırlatılma tarihi ile ilgili olarak daha önce de tahminlerde bulunmuş, fakat bu tahminlerin hiçbiri gerçekleşmemişti. İçinde bulunduğumuz Mart ayını da işaret eden Musk, tahminini güncelledi. Musk’a göre Starship bu yılın Mayıs ayında göğe yükselecek.

Musk, Starship için 39 adet Raptor 2 motorun üretimde olduğunu, bu motorlardan 33’ünün Super Heavy, 6’sının ise Starship’te kullanılacağını açıkladı. Bu motorların üretim süreçlerinin önümüzdeki ay sonlanacağını açıklayan Musk, motorların entegrasyonun ardından Starship’in fırlatılışa hazır olacağının altını çizdi.

Starship’in ilk yörünge uçuşu için SpaceX’in önündeki bir diğer sorun ise Federal Havacılık Dairesi’nin (FAA) yürüttüğü çevre denetlemesi. SpaceX’in Boca Chica üssünün bu büyüklükte bir fırlatışa uygun olup olmadığını denetleyen FAA, üssün olduğu bölgenin uygun olmadığı yönünde bir karar alırsa Starship’in Florida’daki Kennedy Uzay Üssü’ne taşınması gerekecek. Boca Chica üssü ile Kennedy Uzay Üssü arasında yaklaşık bin 600 kilometre mesafe bulunuyor.

Kaynak: Elon Musk offers new date for first Starship orbital flight – Digital Trends