TEKNOLOJİ

Erdem Akın Temel | 20.04.2022 - 12:25

Rolls-Royce, küçük nükleer santrallerin inşası için İngiltere’den onay bekliyor

Rolls-Royce, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın açıkladığı yeni enerji planının ardından nükleer enerji için adımlar atmaya başladı.

Rolls-Royce SMR, İngiltere hükümetinin onay vermesi ihtimaline karşın küçük modüler nükleer santraller için parça üretmeye başlayacağını açıkladı. Şirket, 2024 yılının ortasına kadar onay almayı, 2029 yılına kadar ise ulusal elektrik şebekesine enerji sağlamayı umuyor.

Küçük modüler santraller (SMR’ler), geleneksel nükleer santral tasarımlarının aksine fabrikalara kurulabilecek ve direkt olarak yerinden enerji sağlayabilecek tasarımlar olarak görülüyorlar. Rolls-Royce SMR, nükleer denizaltılarda da kullanılan bu teknolojiyi jet motorlarından ve dizel motorlardan daha büyük bir kazanç kapısı olarak değerlendiriyor. Dolayısıyla, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın hem Rus doğalgazına olan ihtiyacı azaltmak hem de iklim değişikliğine karşı bir adım atmak amacıyla bu ay açıkladığı, nükleer enerjiyi merkeze alan yeni enerji planına yönelik çalışmalarda bulunuyor. Rolls-Royce SMR’ın onay almadan nükleer enerji için çalışmalara başlayacak olması riskli gibi görünse de bu adım geleceğe yönelik bir adım. Zira Johnson, geçen ay yaptığı bir başka açıklamada İngiltere hükümetinin elektriğin %25’ini nükleer enerjiden elde etme niyetinde olduğunu belirtmişti.

Rolls-Royce denildiğinde akla BMW Grubu altında faaliyet gösteren ve lüks otomobilleri ile bilinen marka gelse de Rolls-Royce ismi pek çok mühendislik şirketi tarafından paylaşılıyor. Rolls-Royce SMR, geçtiğimiz yılın Kasım ayında elektrikli uçağı The Spirit of Innovation’un türünün en hızlısı olduğu açıklaması ile gündeme gelen Rolls-Royce’un alt kuruluşlarından biri.