Skip to main content

Trafik kurallarını günümüz teknolojilerine uygun hale getirmeye çalışan İngiltere, otonom sürüşe sahip araçları göz ardı etmiyor.

İngiltere, Highway Code olarak anılan, otoyollarda geçerli olan kuralları yenilemeye hazırlanıyor. Ülke, Highway Code’u hem ufak tefek değişiklikler ile güncelleyecek hem de günümüz teknolojisine ayak uydurmak amacıyla yeni kuralları bu sisteme entegre edecek. Değişikliklerin 2025 yılından itibaren uygulanması planlanıyor.

Yapılacak değişikliklerden birkaçı dikkat çekiyor. Halihazırda otonom sürüşün yasal olmadığı ülkede, Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri, İngiltere yollarında otonom bir şekilde yol alabilecek olan araçların bu yılın ilerleyen dönemlerinde kullanıma hazır olacaklarını ve bu araçların otoyollarda düşük hızlarda ve tıkalı trafikte kullanım izni alabileceklerini belirtiyorlar.

Öte yandan, Highway Code için yapılan bir teklif, otonom sürüşe sahip araçların sürücülerinin, bahsi geçen koşullarda araçlarında televizyon izleyebilmelerini yasallaştırmayı amaçlıyor. Otonom bir şekilde hareket eden araçlarda televizyon izlenebilmesi konusunda izin çıkıp çıkmayacağı henüz belli değil; fakat araçların otonom olarak yol alabiliyor olmaları cep telefonu kullanımının yasadışı pozisyonunu değiştirmeyecek.

Otonom sürüşe sahip araçların daha güvenli, daha çevreci ve daha güvenilir olacağı düşünülüyor. Öte yandan, otonom sürüş ile ilgili kazalarda sürücülerin değil, sigorta şirketlerinin sorumlu kabul edileceği belirtiliyor.

Kaynak: Highway Code: Watching TV in self-driving cars to be allowed – BBC News