UYGULAMA & YAZILIM

Erdem Akın Temel | 20.04.2022 - 17:28

Kripto para borsası Coinbase, NFT pazarını kullanıma açtı

Popüler ve yüksek hacimli bir kripto para borsası olan Coinbase, NFT dünyasında da yer almak istiyor.

En popüler kripto para borsalarından biri olan Coinbase, Ekim ayında açacağını duyurduğu NFT pazarını beta olarak kullanıma açtı. Şimdilik sadece bekleme listesinde bulunan kullanıcıların erişebildikleri NFT pazarının önümüzdeki haftalarda 18 yaş üstü herkesin erişimine açılması planlanıyor. Yaklaşık 89 milyon kullanıcıya ve platformda 278 milyar dolarlık varlığa sahip olan Coinbase’in bir çeyrekteki işlem hacmi yaklaşık 547 milyar dolar. Kripto paralar konusundaki uzmanlığını NFT piyasalarına da taşımak isteyen Coinbase, Ethereum üzerinde bulunan NFT koleksiyonları ile hizmete başladı.

Açılışıyla birlikte Doodles, World of Women ve Azuki gibi pek çok NFT koleksiyon üzerinden işlem yapılmasına izin veren Coinbase’in NFT’lerden sorumlu yöneticilerinden Alex Plutzer, Ethereum tabanlı tüm NFT’lerin yakın zamanda Coinbase üzerinden ulaşılabilir olacağını, başka blokzincirlerinin de sisteme ekleneceğini açıkladı. Plutzer ayrıca, halihazırda platformda olan NFT’leri, NFT’lere aşina olmayan insanlara ulaşmak amacıyla kullanacaklarını da aktardı.

Coinbase, platform üzerinde yapılan işlemlerden bir süre işlem ücreti almayacak. Şirket, ilerleyen dönemde işlem ücreti almayı, fakat bu işlem ücretlerini tek haneli sayılarda tutmayı planlıyor.

Coinbase’in planları arasında bu NFT pazarını bir “web3 sosyal pazara” çevirmek de var. Coinbase, kullanıcıların NFT alım satımı dışında birbirleri ve içerik üreticileri ile etkileşime girmelerini de istiyor.

Kaynak: Coinbase launches NFT marketplace in hopes of appealing to crypto and mainstream users – TechCrunch