Skip to main content

16 Kasım tarihinde yapılan test uçuşlarının ardından yayınlanan basın bülteninde the Spirit of Innovation’un üç rekor kırdığı paylaşıldı.

Rolls-Royce, The Spirit of Innovation adını taşıyan elektrikli uçağının saatte 623 kilometre hıza ulaşarak rekor kırdığını ve türünün en hızlısı olduğunu duyurdu.

Her ne kadar Rolls-Royce denildiğinde akla BMW grubu altında faaliyet gösteren ve ürettiği lüks otomobiller ile bilinen otomotiv markası gelse de Rolls-Royce pek çok alanda faaliyet gösteren birden fazla şirketin ismi. Bu kez gündeme gelen Rolls-Royce ise havacılık alanında faaliyet gösteriyor.

Rolls-Royce, 16 Kasım tarihinde yapmış olduğu uçuş testlerinin ardından yayınlamış olduğu basın bülteni ile The Spirit of Innovation adlı elektrikli uçağının üç rekor kırdığını duyurdu. Uçağın 3 kilometrelik bir uçuşta saatte 555,9 kilometre hıza ulaşarak daha önce bir elektrikli uçak tarafından ulaşılan en yüksek sürati saatte 213 kilometre, ardından yapılan 15 kilometrelik bir uçuşta ise saatte 532,1 kilometre hıza ulaşarak bir önceki rekoru saatte 292,8 kilometre aştığı belirtildi.

Üçüncü rekor ise uçağın üç kilometre irtifaya 202 saniyede ulaşarak bir önceki rekoru 60 saniye kadar kısaltması ile geldi. Şirkete göre, ayrıca, bu test uçuşları sırasında uçağın saatte 623 kilometre hıza ulaşması, The Spirit of Innovation’u dünyanın en hızlı elektrikli uçağı yapıyor.

400 kW’lik bir motora sahip olan The Spirit of Innovation’un havacılık sektöründe bugüne kadar kullanılmış olan en yüksek güç yoğunluğuna sahip tahrik motorunu kullandığı söyleniyor.

Kaynak: Rolls-Royce Claims Its All-Electric Plane With the Clunky Name Is the World’s Fastest – Gizmodo