İŞ DÜNYASI

DigitalAge | 08.02.2017 - 17:07

Rezervasyon için uygun zaman nedir?

“Ucuz uçak bileti nasıl bulunur,” sorusunun cevapları arasında ilk sıralarda doğru zamanlama geliyor. Bunun için erken rezervasyon tek başına yeterli değil.

Uçak bileti, otel ve araba kiralama fiyatlarını aynı platformda karşılaştıran uluslararası seyahat arama motoru Skyscanner olarak, en uygun uçak bileti için en doğru rezervasyon zamanlarını ortaya koymak üzere rezervasyon için en uygun zaman raporunu hazırladık. Milyonlarca uçuşun titizlikle analiz edildiği raporda, seyahatseverlere uçak biletlerinin en uygun olduğu zamanları açıklayan veriler sunuyoruz. Erken rezervasyonda bilet almadan birkaç ay önce araştırmaya başlamak ve değişen uçak bileti fiyatlarından haberdar olmak büyük önem taşıyor. Rapora göre Türkiye’deki seyahatseverlerin, seyahatlerinden ortalama 6-8 hafta önce rezervasyon yaptığını görüyoruz. Oysa ki, Türkiye genelinde uçak biletini 20 hafta öncesinden almak fiyatları ortalama yüzde 13 oranında düşürürken, yurtdışı seyahatlerinde de avantaj sağlıyor.

En uygun rezervasyon zamanı uçuş türüne göre değişebiliyor. Kısa mesafeli uçuşlarda genel kuralın aksine, fiyatlar uçuştan 18 hafta önce en yüksek seviyeye çıkıyor. Uçuşa 5 hafta kala ise fiyatlar ucuzluyor ve normal fiyatın yüzde 15 altına iniyor.

Kış aylarında seyahat etmeyi tercih edenler için ise Şubat, en uygun ay olarak öne çıkıyor. Şubat ayından sonra en uygun aylar sırasıyla; Ocak, Kasım ve Aralık. Seyahat etmek için en popüler olan yaz sezonunda Ağustos, Temmuz, Eylül ve Ekim aylarında uçak fiyatlarının daha yüksek olması sebebiyle yaz tatili için Haziran ayını değerlendirmek seyahatseverlerin tasarruf etmesini sağlıyor.

Seyahat planlarında mobil uygulamaların önemi artıyor

Murat Özkök – Skyscanner Türkiye Pazarlama Müdürü

Geçtiğimiz günlerde yine yaptığımız bir araştırma ile uçak bileti almayı son dakikaya bırakan ülkeleri de açıkladık. Dünya genelinde yapılan araştırmaya göre, Rusya, Yunanistan, Fransa ve Hindistan gibi ülkelerde uçak biletleri son dakikada alınırken; Çin, Arjantin, İspanya ve İngiltere gibi ülkelerde erken rezervasyon tercih ediliyor. Türkiye yüzde 42’lik oranla Avrupa’nın son dakikacı ülkeleri arasında ilk sıralarda yer alırken, dünya ülkeleri arasında ise 10. sırada. Son dakikacı Türkler, bilet başına ortalama 78 TL daha fazla ödüyor.

Bilet almadan birkaç ay önce araştırmaya başlamak ve değişen uçak bileti fiyatlarından haberdar olmak da büyük önem taşıyor. Rezervasyonun kolay ve hızlı yapılabilmesi de tatilini planlamak isteyenler için belirleyici oluyor. Mobil uygulamalara da ilgi artıyor. Son yıllarda insanların seyahat planlarını mobil uygulamalar üzerinden yapmayı tercih ettiklerini söylemek mümkün.

Özetlemek gerekirse, tatilcilerin erken rezervasyon konusunda harekete geçmesi için daha fazla bilinçlenmesi gerekiyor. Hangi ayda, hangi bölgelere, ne kadar öncesinden rezervasyon yaptırırsa ne kadar tasarruf edebileceğini bilen bir seyahatsever için tatil planı yapmak çok daha kolay.