TEKNOLOJİ

DigitalAge | 08.02.2017 - 15:38

Google’dan düşük çözünürlüğü fotoğraflara yapay zeka çözümü

Google'dan çözünürlüğü artıran yapay zeka teknolojisi

Google Brain ekibi, düşük çözünürlüklü fotoğrafları netleştirmeye yardımcı olan yapay zeka yazılımı geliştirdi.

Google tarafından yeni geliştirilen bir yazılım sayesinde düşük çözünürlüklü fotoğraflar, daha net fotoğraflara dönüştürülebilecek.  Google Brain’in geliştirdiği yazılım, fotoğrafların çözünürlüğünü artırmanın yanı sıra fotoğraftaki eksik ayrıntıları da doldurabiliyor. Böylece 8×8 piksel kalitesindeki fotoğrafları keskinleştirerek belli olmayan obje ve yüzleri daha net bir şekilde görmemizi sağlayacak.


Yazılım yukarıdaki gibi  piksel sayısı az olan düşük çözünürlüklü detayların görünmediği fotoğrafı, yüksek çözünürlüklü imajla eşleyerek ayrıntıları doldurabiliyor.

Fotoğrafları netleştiren yazılım, bunu iki aşamalı bir sistemde gerçekleştiriyor. İlk aşamada “koşullama ağı” ile görselin referanslarını ve renklerini kontrol ediyor. İkinci aşamada ise “öncü ağ” ile düşük çözünürlüklü fotoğrafları doldurmak için yüksek çözünürlükteki ayrıntılar kullanılıyor. Son görüntüler bir araya getirilerek yüksek çözünürlüklü fotoğraflar oluşturuluyor. Teknolojinin aynı zamanda fotoğraf düzenleme ve eski fotoğrafları yenilemede kullanılabileceği belirtiliyor.