Skip to main content

Genellikle e-okuyucular ile özdeşleştirilen e-ink teknolojisi, BMW’yi son dönemin en çok konuşulan şirketlerinden biri yaptı.

CES 2022’nin en çok konuşulan konularından biri olan BMW’nin renk değiştiren konsept aracı iX Flow ile Amazon’un popüler e-kitap okuyucusu Kindle’ın önemli bir ortak noktası var: E-ink teknolojisi.

Okuyucuların gözlerini yormaması ve düşük enerji tüketimi ile Kindle’ı ve muadili e-okuyucuları tabletlerden ayıran e-ink teknolojisi, BMW’nin yeni konseptinin kalbinde yer alıyor. CES 2022’de yaptığı tanıtım ile son günlerin en çok konuşulan şirketlerinden biri olan BMW, iX Flow konsepti ile e-ink teknolojisinin e-okuyucular dışında kullanılabileceğini, hatta bu teknolojinin otomotivde yaratıcı üretimlerin kalbinde de yer alabileceğini gösterdi.

Elektrik akımına tabi tutulan mikrokapsüllerin siyah, beyaz ve gri renklerini almaları prensibine dayanan e-ink teknolojisi, BMW’nin bir aracı e-ink teknolojisine sahip bir tür kaplama materyali ile kaplaması sonucu farklı bir kullanım alanı bulurken, henüz sadece bu üç renk arasında geçiş yapabilen aracın rengarenk olduğunu söylemek pek mümkün değil. Fakat e-ink teknolojisinde gelecekte görülebilecek yenilikler sayesinde istenildiğinde istenilen rengi alabilen bir araca sahip olmak mümkün olabilir.

BMW’nin iX Flow konsepti ile otomobil severlerin karşısına çıkma sebebi ise rengi değiştirilebilen araçlar ile ısı yönetiminin yapılabileceğini göstermek. BMW, özellikle elektrikli araçların renk değiştirerek ısıyı çekmelerinin ya da yansıtmalarının bataryalarının enerjiyi daha verimli saklamalarına imkân sağlayacağını belirtiyor.

Kaynak: BMW’s Color-Changing Car Has Roots In the Amazon Kindle – Review Geek