Skip to main content

Japonya’nın yoğun çalışmayı ve rekabeti destekleyen kültürü, özel sektörün adımları ve hükümetin cesaretlendirmesiyle birlikte değişimin eşiğinde.

Osaka merkezli şirket, ilgilenen çalışanlarına haftada 4 gün mesai seçeneği sunacağını açıklarken, şirketin CEO’su Yuki Kusumi’nin yatırımcıları çalışanların refahlarının desteklenmesinin gerekliliği konusunda bilgilendirdiği öğrenildi.

Yoğun çalışma düzenini desteklemesi ve rekabetçiliğiyle bilinen Japon kültürünün aksi yönünde atılan bu tür adımlar, ülkede iş-yaşam dengesini geliştirmeyi amaçlarken, hükümet tarafından da destek görüyor. Zira geçtiğimiz yılın Haziran ayında yapılan bir açıklama, hükümetin şirketlerin 4 günlük çalışma düzenine geçişini desteklediği yönündeydi.

Kusumi, şirketin çeşitliliğe verdiği önemi artıracağını belirtirken, çalışanların hayatlarının sadece işlerinden ibaret olmaması gerektiğine ve ek işler ya da kişisel uğraşlar ile ilgilenmelerinin refahları açısından önemli olduğuna değindi. Şirketin ayrıca çalışanlarını uzaktan çalışma ve Japon iş kültüründe yaygın bir uygulama olan ailelerinden ayrı bir şekilde başka şehirlerde çalışma konularında desteklediği de öğrenildi.

Kaynak: Panasonic is the latest Japanese company to break with Japan’s workaholic culture and offer a 4-day workweek – Business Insider