Skip to main content

Associated Press’in kuracağını açıkladığı NFT pazarı üzerinden bazıları Pulitzer ödüllü olmak üzere tarihe tanıklık eden fotoğrafları satın almak mümkün olacak.

Associated Press (AP), tarihe tanıklık eden fotoğrafların satışa sunulacağı bir NFT pazarını bu ayın sonunda hizmete açacağını duyurdu.

Xooa adlı şirket tarafından geliştirilecek olan bu NFT pazarında ilk koleksiyonun satışa sunulması birkaç haftalık süreye yayılacak. Tüm NFT’lerin tarih, saat, yer ve fotoğrafın çekilmesinde kullanılan ekipman bilgilerini de içereceği belirtilirken, Associated Press’in kâr amacı gütmeyen yapısına dikkat çekiliyor; NFT satışlarından elde edilecek gelirlerin Associated Press’in gazeteciliğinin desteklenmesi amacıyla kullanılacağının altı çiziliyor.

Associated Press’in blok zinciri ve veri lisanslama müdürü Dwayne Desaulniers, AP fotoğrafçılarının 175 yıldır dünyanın tanık olduğu en önemli olayları fotoğrafladıklarını ve bu fotoğrafların hem çekildikleri günlerde hem de günümüzde etkilerini sürdürdüklerini belirtirken, Business Insider ise satışa sunulacak olan bazı fotoğrafların Pulitzer ödüllü oldukları bilgisini verdi.

Kaynak: The Associated Press is launching an NFT marketplace this month, mining a trove of photos to fund its news business – Business Insider