GERÇEK ZAMAN

Digital Age | 11.01.2022 - 14:05

Hırsızlık ihbarı yerine Pokémon yakalamaya giden polislerin davası sonuçlandı

Hırsızlık ihbarı yapılan bir bölgeye intikal etmek yerine bir Snorlax'ın peşine düşen iki polis memuru, Snorlax'ı yakalasalar da görevden alınmaktan kurtulamamışlardı.

Los Angeles’ta görev yapan iki polis memuru, Louis Lozano ve Eric Mitchell, 2017 yılının Nisan ayında bir hırsızlık ihbarı yerine Pokémon Go oyununda civarda çıkan bir Snorlax’ı yakalamaya gittikleri için görevden uzaklaştırılmışlardı. Yeniden göreve getirilmeleri için otoritelere yapılan başvuru sonrası açılan dava ikilinin aleyhine sonuçlandı.

Polis aracında oturdukları sırada gelen telsiz anonsunu dinleyerek olay yerine intikal etmek yerine civarda ortaya çıkan bir Snorlax’a en kısa zamanda nasıl ulaşacaklarını tartışan ikili, gürültülü bir mahallede oldukları için telsizi duymadıklarını savunsalar da bir amirlerinin araç içi kayıt sistemini izlemesi üzerine suçlu bulunmuşlardı. Zira görüntüler sayesinde ikilinin Snorlax’a ulaşmak için dört dakikaları olduğundan dolayı acele ettikleri, yirmi dakika boyunca Pokémon Go hakkında konuştukları, Snorlax’a doğru yolda iken bir Togetic’in ortaya çıktığını ve Snorlax’ı yakaladıktan sonra Togetic’in göründüğü bölgeye giderek o Pokémon’u da yakaladıkları ortaya çıkmıştı.

Lozano ve Mitchell, Los Angeles Polis Teşkilatı’nın konuşmaları dinleyerek mahremiyetlerini ihlal ettiğini iddia etseler de mahkeme hem bu itirazı kabul etmedi hem de ikilinin göreve dönmemesi yönünde karar aldı.

Kaynak: Pokémon Go-obsessed LA cops ignored robbery to catch a Snorlax – Digital Trends