Skip to main content

Reddit’in bu hamlesi kullanıcıları kızdırabilir.

Müzakereleri devam eden içerik lisans anlaşmasıyla verilerini yapay zekâ modellerinin eğitimi için satmaya karar veren Reddit, yapay zekânın inovasyon yangınını körükleyecek gibi duruyor.

Mart ayında yaklaşık 5 milyar dolarlık bir halka arz gerçekleştirmeyi planlayan şirket, Bloomberg’ün haberine göre “ismi açıklanmayan büyük bir oyuncuyla” 60 milyon dolarlık bir anlaşma yapmış durumda. Ancak Reddit anlaşmayı henüz doğrulamadı.

Bu hamle, en popüler sub-reddit’lerden anonim ve küçük hesapların yorumlarına kadar Reddit gönderilerinin, halihazırda mevcut LLM’leri oluşturabileceği veya bir sonraki üretken yapay zekâ aracı için bir çerçeve sağlayabileceği anlamına geliyor. Kullanıcılar neredeyse 20 yıllık platformun kararlarıyla zaten çatıştığı için bu karar Reddit için riskli olabilir.

Geçen yıl Reddit’in API’larına erişim için ücret almaya başlayacağını duyurmasının ardından protestolar nedeniyle binlerce sub-reddit kapatılmış, kısa bir süre sonra site çökmüştü. Günler sonra bir grup hacker, Reddit CEO’su Steve Huffamn’ı API kararından dönmemesi veya gruba 4,5 milyon dolar ödememesi halinde daha önce çalınan site verilerini yayımlamakla tehdit etmişti.

Daha sonra Reddit, “yeni bir sohbet altyapısı hazırlamak için 1 Ocak 2023 öncesine ait verileri temizlediğini” öne sürerek, kullanıcıların hesaplarından tüm özel sohbet kayıtlarını ve mesajlarını kaldırdı.

Reddit, gerçek hesapları taklitçilerden ayırmayı amaçlayan yeni bir “resmi” rozet ve otomatik denetleme özellikleri de dahil olmak üzere başka değişiklikleri de duyurdu. Eylül ayında Reddit, reklam kişiselleştirmeyi kapatma seçeneğini kaldırarak daha fazla kullanıcıyı rahatsız etti.

Yapay zekâyı eğitmek için kamuya açık verileri, sanatı ve diğer insan yapımı içerikleri kullanmanın etiği konusundaki tartışmalar devam ederken, bu yeni yapay zekâ anlaşması kullanıcılarda daha fazla öfke yaratabilir.

Kaynak: Reddit has reportedly signed over its content to train AI models – Mashable