Skip to main content

Avrupa Birliği, antitröst soruşturması nedeniyle Apple’a 500 milyon euro ceza vermeye hazırlanıyor.

Financial Times’ın haberine göre Apple, Avrupa Birliği’nden (AB) yaklaşık 500 milyon euro (539 milyon dolar) para cezasıyla ve müzik akışı hizmetlerine yönelik rekabete aykırı olduğu iddia edilen App Store uygulamalarının yasaklanmasıyla karşı karşıya kalabilir.

Financial Times, konu hakkında bilgisi olan beş isimsiz kaynağa dayandırdığı haberde Avrupa Komisyonu’nun kararını önümüzdeki ayın başında açıklayacağını bildirdi.

Soruşturmanın kaynağı Spotify’ın 2019 yılında Apple’ın App Store politikalarını rakiplerine karşı eşit olmayan bir şekilde uyguladığı iddiası. İddiaya göre o dönemde Apple, müşterileri uygulama dışındaki alternatif abonelik seçeneklerine yönlendirmelerini engelliyordu. Spotify ayrıca Apple’ın App Store’da satın alımlardan yüzde 30 kesinti yapmasıyla diğer müzik akış hizmetlerine karşı ayrımcılık yaptığını iddia ediyordu. 2022 yılının başlarında Apple, Spotify ve diğer müzik hizmetlerinin uygulama kullanıcılarını abonelik için web’e yönlendirmesine izin vermeye başladı. Ancak Spotify, Haziran ayında kısıtlamaların hâlâ devam ettiğini ve değişikliklerin sadece göstermelik olduğunu söyledi.

Financial Times’a göre Avrupa Komisyonu, Apple’ın AB antitröst yasasını çiğnediğini ve App Store’un “haksız ticaret koşulları” yarattığını söyleyecek.

Kaynak: The EU is reportedly set to hit Apple with a $539 million fine in antitrust probe – engadget