Skip to main content

PwC, Microsoft işbirliğiyle üretken yapay zekâya 1 milyar dolar yatırım yaparak hizmetlerini otomatikleştirmeyi planlıyor.

Kamu ve özel kuruluşlara dünya çapında denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri sunan PricewaterhouseCoopers (PwC), önümüzdeki üç yıl boyunca ABD operasyonlarında üretken yapay zekâ teknolojilerine 1 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor.

PwC Başkan Yardımcısı Mohamed Kande şirketin, vergi, denetim ve danışmanlık hizmetlerinin bazı kısımlarını otomatikleştirmek için Microsoft ve OpenAI ile işbirliği yapacağını ifade etti. The Wall Street Journal’a konuşan Kande’ye göre, şirketi daha verimli bir şekilde yönetmek için üretken yapay zekâ teknolojisini benimsemek önemli.

Teknolojinin, üretken yapay zekâ modelleri eğitilip test edildikten sonra kurumsal planları analiz etmek, operasyonel verimsizlikleri tespit etmek, pazarlama materyalleri üretmek ve satış kampanyalarını daha hızlı başlatmak için kullanılması bekleniyor.

İşbirliği sayesinde PwC, OpenAI’ın üretken yapay zekâ araçlarını ve Microsoft’un Azure bulut bilişim hizmetinin veri güvenliğini kullanabilecek. PwC’nin 1 milyar dolarlık yatırımı, yapay zekâ uzmanlarını işe almak, mevcut çalışanları yapay zekâ becerileri konusunda eğitmek ve gelecekteki satın almalar için yapay zekâ yazılım geliştiricilerini elde etmek için kullanılacak.

PwC, üretken yapay zekâ oluşturmayı, bunu müşteri hizmetleri platformlarına entegre etmeyi ve diğer işletmelere onu etkin bir şekilde kullanma konusunda tavsiyelerde bulunmayı amaçlıyor.

Kaynak: Accounting giant PricewaterhouseCoopers embraces ChatGPT AI, plans $1 billion investment – Interesting Engineering