Skip to main content

Microsoft, Windows 10 22H2 kodlu sürümün son büyük sürüm olacağını ve işletim sistemi desteğinin 2025’te sona ereceğini açıkladı.

Teknoloji devi Microsoft, bir blog gönderisinde şirketin Windows 10’a yönelik güncellemelerin tamamlandığını söyledi. 22H2 kodlu sürümün mevcut ve son sürüm olduğunu ve 14 Ekim 2025’te işletim sistemi desteğinin sona ereceğini açıklayan Microsoft, bu tarihe kadar tüm Windows 10 sürümleri için aylık güvenlik güncelleştirmeleri yayımlamaya devam edeceğini söyledi.

Şirket, mevcut uzun vadeli hizmet kanalı (Long-Term Servicevicing Channe LTSC) sürümlerinin, desteğin biteceği tarihten sonra da güncellemeler alacağını söyledi.

Peki bu ne anlama geliyor? Microsoft’un Windows’tan sorumlu baş ürün yöneticisi Jason Leznek’in blog gönderisinde de belirttiği gibi, yeni bir Windows 10 özellik güncellemesi gelmeyeceği için Microsoft, kullanıcıların Windows 11’e geçiş yapmasını tavsiye ediyor.

Kullanıcılar desteğin biteceği tarihten sonra da Windows 10’u kullanmaya devam edebilir. Ancak bu süreden sonra ek güvenlik güncelleştirmeleri olmazsa bilgisayarlar çeşitli güvenlik risklerine karşı daha savunmasız hale gelebilir.

En son işletim sistemi olan Windows 11’i Ekim 2021’de kullanıma sunmaya başlayan ve Mayıs 2022’de tüm uygun cihazlara dağıtan Microsoft, Windows 11 ile yeni tasarım öğelerini tanıttı ve bir dizi yeni özellik ve araç ekledi.

Kaynak: Microsoft Is Ending Windows 10 Updates – CNET