Skip to main content

2012 Pulitzer Ödülü, sosyal medya ve İnternetin habercilikteki yükselişini ortaya koydu. Huffington Post Pulitzer kazanan ilk İnternet üzerinden haber yayını yapan site olurken, The Tuscaloosa News nisan ayında gerçekleşen hortum…

2012 Pulitzer Ödülü, sosyal medya ve İnternetin habercilikteki yükselişini ortaya koydu.

Huffington Post Pulitzer kazanan ilk İnternet üzerinden haber yayını yapan site olurken, The Tuscaloosa News nisan ayında gerçekleşen hortum ile ilgili yaptığı haberler için aldığı ödül başvurusunda Twitter paylaşımları da yer aldı.  Huffington Post’a Pulitzer’i ilk kazandıran haber, David Wood’un ‘Savaş Alanından da Öte’ adlı Afganistan ve Iraq’ta yer alan savaşlarla ilgili hazırladığı 10 bölümlük haber çalışması oldu. Arianna Huffington, Pulitzer Ödülü’ne ilk kez başvurarak ‘Ulusal Gazetecilik’ ödülünü kazandıklarını belirtti.

Bunun yanı sıra Politico, ağırlıklı olarak  İnternet üzerinden yayın yapan bir oluşum olarak karikatür dalında ödül kazandı.

Pulitzer ödül kategorilerine giriş yapmaya başlayan sosyal medya ile gelecek yıllarda ‘dijital habercilik’ diye bir alan açılabileceği söyleniyor.