Skip to main content

Kilometre ve periyodik aralıklara dayalı araç bakımları tarih mi oluyor?

Belirli aralıklarla yapılan araç bakımlarını tahmine dayalı hale getirmek isteyen Porsche, sensör verisi ve büyük veri ile bu hedefe ulaşmak üzere. Porsche, araçların ‘dijital ikiz’ adı verilen sanal kopyalarını oluşturarak sürüş stillerine göre bakım tarihi konusunda tahmin yürütebilen bir sistem üzerinde çalışıyor. Bu sistemle piste çıkacak bir aracın süspansiyonuna ya da uzun yola çıkacak olan bir aracın motoruna bakılması gerektiği gibi tahminler de yapılabilecek.

Sistem, ayrıca, araç içinde yaşanabilecek herhangi bir arızayı henüz ortaya çıkmadan tahmin edebilme yetisine de sahip. Bu yeti ile hem yolcuların güvenliğinin sağlanması hem de beklenmedik arızaların önüne geçilmesi hedefleniyor.

Porsche ‘dijital ikiz’ sisteminin sensör verisi kullanan ilk aşamasını 2022 yılında kullanıma sunacak. Engadget haberine göre saha testleri devam ederken, Taycan kullanıcılarının yarısı havalı süspansiyonları izleyen bir sistemin pilot çalışmasına onay vermiş durumda. Süspansiyonların belirli eşikleri geçmesi halinde araçlar sürücülerine servisleri ziyaret etmeleri konusunda uyarılar verecek.

Bu ikiz sistem araç üreticilerinin belirli aralıklarla bakım düzeninden sürüş tarzı üzerinden tahmine dayalı bakım düzenine geçmelerine önayak olabilir. Porsche ayrıca araçların sorunsuz çalıştığı durumlarda da sürücülere çeşitli ipuçları verecek bir algoritma üzerinde çalışıyor. Bu sistemin bir diğer eklentisi ise kullanılmış araçların fiyatlarının belirlenmesinde kullanılabilecek olan bir diğer algoritma. Satışa sunulacak olan araçların durumlarının algoritma tarafından incelenmesi ve muadillerine göre bir fiyat oluşturulması potansiyel alıcılar için şeffaflık anlamına geliyor. Yine aynı sistem üzerinden araç üreticilerinin aracın durumuna göre uzatılmış garanti hizmeti sunabilmeleri de mümkün.

Kaynak: Porsche ‘digital twin’ can predict when your car will need service – Engadget