Skip to main content

Ocak ayında görevi devralacak olarak Eric Adams New York’u kripto para endüstrisinin merkezi haline getirmek istiyor.

Ocak ayında görevi New York Belediye Başkanı Bill de Blasio’dan devralacak olan ve bu hafta seçilen yeni belediye başkanı Eric Adams, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada New York’u “kripto para endüstrisinin merkezi” haline getirmek istediğini söyledi.

İlk üç maaşını Bitcoin olarak almak istediğini de söyleyen Adams’ın bu açıklaması bir ilk değil. Miami Belediye Başkanı Francis Suarez de yeniden seçildikten sonra ilk maaşını Bitcoin olarak almak istediğini söylemişti. Suarez de Adams gibi Miami’yi bir kripto para merkezi haline getirme isteğini belirtmişti.

Suarez, Ağustos ayında CityCoins adlı şirket ile çalışarak MiamiCoin adlı bir kripto paranın oluşturulmasını sağlamıştı. MiamiCoin, kripto paranın kullanıcıların bilgisayarları tarafından oluşturulmasının ardından değerin %30’unu direkt olarak şehrin hesaplarına aktarıyor. Washington Post’un haberine göre MiamiCoin’in kullanımından dolayı Ağustos ayından bu yana şehir 7 milyon dolar kazandı.

New York’un yeni belediye başkanı Eric Adams da benzer bir çalışma yapabileceğinin sinyallerini verdi. Fakat kripto paraların bir süredir çevreye olan etkilerinden dolayı bir hayli eleştirilmeleri, Adams’ın halktan tepki alabileceği şeklinde yorumlandı. Ayrıca, New York Başsavcısı Letitia James yakın zamanda kayıtsız kripto paralara karşı bir savaş başlatmıştı. James’in New York Valisi adayı olması Adams’ın New York’u bir kripto para merkezi haline getirme hayallerine olumsuz etki yapabileceği düşünülüyor.

Kaynak: New York’s next mayor wants to be paid in Bitcoin – BBC News