Skip to main content

Squid adlı kripto para dolandırıcılık girişimi olduğu anlaşıldıktan sonra neredeyse tüm değerini kaybetti.

“Oynadıkça kazan” sloganıyla pazarlanan kripto para Squid, geçtiğimiz günlerde yüzde binleri görecek şekilde yükselişteydi. Fakat bir BBC haberine göre bu kripto paraya sahip olanlar satış yapamıyorlar ve satış yapamadıkları için sistemi eleştiriyorlardı. Bu eleştiri, Squid’in bir dolandırıcılık girişimi olduğu düşüncesine yol açtı. Bu tür bir dolandırıcılık, kripto yatırımcıları arasında “halı çekme” olarak adlandırılıyor.

Halı çekme, bir kripto paranın yaratıcısının alıcıları cezbedip satış yaptıktan sonra alım satımı engelleyerek kâr elde etmesine deniliyor.

Gizmodo’nun haberine göre Squid’in yaratıcıları kripto paranın satışından 3,38 milyon dolar kazandılar.

Oynadıkça kazan kripto paralar, insanların çevrimiçi oyunlarda kullanabilmek amacıyla satın aldıkları ve oyunları oynadıkça daha fazla kazanabildikleri, diğer kripto paralara ya da ulusal para birimlerine çevrilebilen tokenlere karşılık geliyorlar.

Geçtiğimiz hafta 1 sentten işlem gören Squid tokenleri, hızlı bir şekilde değerlenerek 2.856 dolara kadar yükselmişti. Fakat CoinMarketCap’e göre bu kripto para şu anda değerinin %99,99’unu kaybetmiş durumda.

Squid, Netflix’in ünlü dizisi Squid Game konulu bir çevrimiçi oyunda kullanılmak üzere satışa sunulmuş ve oyunun bu ay başlatılacağı duyurulmuştu. Öte yandan, kripto para uzmanları Squid’in bir dolandırıcılık girişimi olabileceğine dair çeşitli sinyallerden bahsetmiş ve yatırımcıları uyarmışlardı. En önemli işaret, kripto para sahiplerinin alım satım yapamamalarıydı. Squid’in internet sitesinin pek çok yazım hatasına sahip olduğu da uzmanlar tarafından ayrıca dile getirildi. Squid’in web sitesi yayından kaldırılırken ve kripto paranın reklamını yapan sosyal medya hesaplarına ulaşılamıyor.

Cornell Üniversitesi’nden ekonomist Eswar Prasad BBC’ye yaptığı açıklamada bu tür dolandırıcılıkların tecrübesiz yatırımcıları hedef aldığını, yatırımcıların kripto para satın alırken herhangi bir düzenleme kurulu olmaması gerçeğini göz önünde bulundurmaları gerektiğini söyledi. Prasad ayrıca, pump-and-dump adı verilen, fiyatların önce suni bir şekilde şişirilip sonra ani satışlarla düşürülmesi işlemlerinin kripto para piyasalarında yaygın olduğunu, pek çok yatırımcının yükselişte alıp fiyatlar çakılmadan satış yapma hevesiyle bu tür işlemlere dahil olduğunu belirtti.

Singapur merkezli kripto şirketi Openmining’den Jinnan Ouyang ise yeni kripto paraların yaratılır yaratılmaz herhangi bir düzenlemeye ya da değerlemeye sahip olmadan dağıtık pazarlarda listelenmeye başladığını, yatırımcıların kripto para işlemlerinde hedefinin ne olduğu bilinmeyen herhangi birinden alım yapmalarının olası olduğunu belirtti.

Kaynak: Squid Game crypto token collapses in apparent scam – BBC News