Skip to main content

Facebook, Nikaragua’da hükümet tarafından desteklenen bir troll çiftliğini alaşağı etti. Şirket, bu ağın detaylarını aylık eşgüdümlü özgün olmayan davranışlar raporunda paylaştı.

Facebook, eşgüdümlü özgün olmayan davranışlar raporunda Nikaragua’da aktif olan troll çiftliğinin bir sahte hesaplar ve medya sayfaları ağını yönettiğini, bu hesapların ve sayfaların Facebook, Instagram, TikTok, Twitter ve Youtube’ye yayıldığını ve devlet kurumlarının direkt olarak yardım ettiklerinin görüldüğünü açıkladı.

Facebook ayrıca, bu troll ordusunun WordPress, Blogspot ve Telegram üzerinden işleyen karmaşık bir medya markaları ağına sahip olduğunu belirtti. Bazı sahte hesaplar hükümet destekçisi, bazı hesaplar ise 2018’de hükümete karşı protestoyu yöneten öğrencilerin hesapları gibi görünecek şekilde oluşturulmuşlardı. Bu sahte hesapların aktivistlerin ve hükümeti eleştiren insanların hesaplarının Facebook tarafından engellenmesi için toplu olarak şikayetlerde bulundukları da açıklandı. Aynı grup, 2019 yılından itibaren hükümeti ve iktidarda olan FSLN partisini öven içerikler paylaşıp bu paylaşımların etkilerini sanal olarak artırmaya çalıştı.

Her ne kadar troll çiftliklerinin yakalanmaları ve platformdan atılmaları konusunda bu vaka ilk olmasa da Facebook Nikaragua örneğinin direkt olarak Sosyal Güvenlik Kurumu ve Yüksek Mahkeme de dahil olmak üzere devlet kurumları ile troll ordusunun ilişkisinin görülebiliyor olmasından ötürü bir ilk olduğunu açıkladı. Ülkenin posta servisinin Managua’daki merkezinin aynı zamanda bu troll ordusu için de merkez olduğu ortaya çıkarken, hükümet çalışanlarının mesai saatleri içerisinde düzenli olarak paylaşım yaptıkları görüldü.

Facebook’un Etki Operasyonları için Küresel Tehdit İstihbaratı Lideri Ben Nimmo, bu vakanın, şimdiye kadar gördükleri tamamıyla bir hükümet tarafından yapılan bir operasyona en yakın vaka olduğunu açıklarken, bir çok farklı kurumun dahil olduğu konusunda da aklına gelen ilk örnek olduğunu belirtti.

Ayrıca, Facebook’un bu aktiviteyi 2018 yılına kadar izleyebildiğini açıklaması, bu trol ordusunun çalışmalarının çoğunun yıllarca fark edilemediği anlamına geliyor. Nimmo, Facebook’un otomatize sistemlerinin bazı sahte hesapları 2018 yılında fark edip engellediğini fakat bu operasyonun karmaşık olduğunu ve zaman aldığını açıkladı.

Kaynak: Facebook takes down government-run troll farm in Nicaragua – Engadget