Skip to main content

Hedefe ulaşılması halinde Rivian, Honda, Kia ve Nissan’dan daha değerli olacak.

Amazon tarafından desteklenen bir elektrikli araç start-up’ı olan Rivian gelecek hafta halka arz edilecek. Bu halka arz süreci sırasında şirketin yakalamayı umduğu değer yaklaşık 60 milyar dolar.

Pazartesi günü borsaya yaptığı mali beyanda 135 milyon adet A Sınıfı hissesini 57 ila 62 dolardan halka arz edeceğini açıklayan Rivian, bu aralığın zirvesinde alıcı bulması halinde değerini 8,4 milyar dolar artırabilir; böylece ABD tarihinde en yüksek ilk değerlemeye sahip şirketlerden biri olabilir.

Hisselerin satışını üstlenen şirketlerin 20,25 milyon ek hisse alma haklarının olduğu göz önünde bulundurulursa, 8,4 milyar dolar olarak tahmin edilen bu rakam 9,6 milyar dolara kadar çıkabilir.

Alıcı bulan hisse sayısına bağlı olarak şirketin değeri 53 milyar doları bulabilir; çalışan hisse senetleri ve diğer kısıtlı hisse senetleri değerlendirildiğinde ise bu sayı 60 milyar dolara kadar yükselebilir.

60 milyar dolarlık değeri bulması halinde Rivian, sırasıyla 54, 29 ve 20 milyar dolar değerlemelere sahip diğer otomobil üreticileri olan Honda, Kia ve Nissan’dan daha değerli hale gelebilir. Ayrıca, Rivian’ın hedeflediği rakamlar, 2010 yılında halka arzı yapılan Tesla’nın süreç sonunda yaklaşık 2 miyar dolara ulaşan rakamından da bir hayli yüksek.

Şimdilik R1Ts adlı pick-up modelinden 1.200, R1Ss adlı pick-up modelinden ise 25 adet üretmeyi planlayan şirket, R1Ts’lerin bin adedini ve R2Ss’lerin 15 adedini bu yılın sonuna kadar yeni sahiplerine ulaştırmak istiyor.

Kaynak: Amazon-backed Rivian is targeting an IPO valuation above $60 billion. That could make the EV startup more valuable than Honda -Business Insider