Skip to main content

Siyasetçilerin ve iş insanlarının COP26 iklim değişikliği konferansı için Glasgow’a özel jetleri ile gitmeleri büyük tepki topladı.

Tüm dünyanın gözü dünyanın geleceği ile ilgili önemli kararların alınacağı, Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenen COP26 iklim değişikliği konferansında iken toplantıya katılacak olan siyasetçilerin ve iş insanlarının toplantının yapılacağı Glasgow şehrine özel jetleri ile gitmeleri büyük tepki topluyor.

Havacılık kaynaklarına atıfta bulunan İskoçya gazetelerinden Sunday Mail’e göre 400’den fazla özel jetin şehre iniş yapması bekleniyor. Bu 400’den fazla jet ile 1000’den fazla önemli insanın ve çalışanlarının “dünya liderlerini acil küresel iklim planları oluşturmak için bir araya getirmeyi hedefleyen” konferansa ulaştırılacağı belirtilmiş.

ABD Başkanı Joe Biden’ın yanı sıra Kanada, Fransa, Almanya, İsrail ve Japonya’dan liderler ve Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos Glasgow’a özel jetler ile teşrif ettiler.

Öte yandan, İngiltere Başbakanı Boris Johnson da Londra’dan Glasgow’a sürdürülebilir yakıt kullanan özel jeti ile seyahat ederken, sözcüsü Johnson’un bu seyahati hakkında “başbakanın ülke içerisinde seyahat edebilmesi çok önemli ve açıkçası önemli zaman kısıtlamaları ile karşı karşıyayız” şeklinde bir açıklama yaptı.

Uluslararası Temiz Ulaşım Konseyi’ne (International Council on Clean Transportation) göre ticari havacılık toplam küresel karbon salımının %2’sinin sebebi ve bu oranın 2050’de üç katına çıkacağı düşünülüyor.

Avrupalı bir aktivizm grubu olan Transport and Environment, özel jetlerin çevre üzerinde orantısız bir etkisi olduğunu açıklarken, Mayıs 2021 raporunda özel jetlerin çevreyi her bir yolcu başına ticari yolcu taşımacılığı yapan diğer uçaklara göre 14 kat, trenlere göre ise 50 kat daha fazla kirlettiğinin altını çizdi. Grubun İngiltere politika yöneticisi, özel jetlerin çevre için ne kadar kötü olduğunu açıklarken seyahatlerde mil başı en çok kirleten araç olduğunu söyledi; özel jetlerin çok prestijli olduklarını fakat iklim değişikliği ile savaşmaktan bahsederken özel jet kullanarak ikiyüzlülükten kaçmanın çok zor olduğunu da belirtti.

Kaynak: Bezos, VIPs Flew to Environment Summit on Private Jets, Sparking Fury – Business Insider