Skip to main content

Ericsson ve Arthur D. Little Danışmanlık tarafından, bilgi ve iletişim teknolojisi (ICT) alanında kapsamlı yatırımlar yaparak sosyal, ekonomik ve çevresel hedeflere başarılı bir şekilde ulaşan pazarları tespit etmek amacıyla bu…

Ericsson ve Arthur D. Little Danışmanlık tarafından, bilgi ve iletişim teknolojisi (ICT) alanında kapsamlı yatırımlar yaparak sosyal, ekonomik ve çevresel hedeflere başarılı bir şekilde ulaşan pazarları tespit etmek amacıyla bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen ‘Ericsson Networked Society (Dijital Toplum) Kent İndeksi’ araştırmasının 2012 yılı sonuçları açıklandı. 
Aralarında, İstanbul’un yanısıra Singapur, Stockholm, Seul, Londra, Paris, New York, Tokyo, Los Angeles, Şangay, Pekin, Sidney, Moskova, Buenos Aires, Sao Paulo, Mexico city, Kahire, Bombay, Cakarta, Delhi, Manila, Johannesburg, Dhaka, Karachi ve Lagos’un da yer aldığı dünyanın en büyük 25 kentini (ICT) sosyal, ekonomik ve çevresel avantajları açısından değerlendiren ve bu yıl İstanbul’un 15’inci sırada yer aldığı araştırma, ağ kentlerinin geliştirilmesini teşvik etmeyi ve katkıda bulunmayı hedefliyor.
ICT’nin topluma katkılarını, ülke ölçeğinden ziyade şehirler bazında karşılaştırmanın daha uygun olduğu görüşünden yola çıkılarak hazırlanan araştırmada, dünya nüfusunun yarısından fazlasının bu şehirlerde yaşıyor olması dolayısıyla, şehir karşılaştırmalarının daha gerçekçi sonuçlar ortaya koyduğu belirtiliyor. 

İstanbul’un Ericsson Networked Society (Dijital Toplum) Kent İndeksi’ne dahil edilmesinin, ICT’nin Ortadoğu’daki artan önemini gözler önüne serdiğini söyleyen Ericsson Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Başkanı Anders Lindblad, İstanbul’un geleceğe yatırım yapan kentler için harika bir örnek olduğunu belirtti. ICT’nin gelişmesi ve yaygınlaşmasının, öğrencilerin başarısını ve eğitim performanlarını geliştirirken, vatandaşların politikaya katılımını arttırdığına ve sosyal iletişimi de güçlendirdiğine değinen Anders Lindblad, “Araştırmaya göre, geniş bant penetrasyonunda görülen her yüzde 10’luk puan artışında, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) büyümesi üzerindeki yalıtılmış ekonomik etki GSYH’nin yaklaşık yüzde 1’i civarında” dedi. 


Ericsson Networked Society (Dijital Toplum) Kent İndeksi Sıralaması:
 
1 – Singapur
2 – Stockholm
3 – Seul
4 – Londra
5 – Paris
6 – New York
7 – Tokyo
8 – Los Angeles
9 – Şangay
10 – Pekin
11 – Sidney
12 – Moskova
13 – Buenos Aires
14 – Sao Paulo
15 – İstanbul
16 – Mexico city
17 – Kahire
18 – Bombay
19 – Cakarta
20 – Delhi
21 – Manila
22 – Johannesburg
23 – Dhaka
24 – Karachi
25 – Lagos