TEKNOLOJİ

Erdem Akın Temel | 01.10.2021 - 11:06

Operation Night Watch: Rembrandt’ın ünlü eseri yapay zeka ile buluşuyor

Rembrandt'ın ünlü eseri Gece Bekçileri'nin korunması ve geleceğe aktarılmasında yapay zekadan yararlanılıyor.

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da bulunan ve geniş koleksiyonu ile ziyaretçilerinde hayranlık uyandıran Rijksmuseum, sanat eserlerini teknoloji ile buluşturmaya devam ediyor. Daha önce iki alanı bir araya getiren pek çok projenin yürütüldüğü müzenin son projesinin merkezinde müze koleksiyonunun en nadide eserlerinden olan, ünlü ressam Rembrandt van Rijn’in 1642 yılında tamamladığı Gece Bekçileri adlı tablo yer alıyor.

Rembrandt’ın ışığı kullanmadaki ve hareketi aktarmadaki başarısından dolayı Hollanda sanatının en çarpıcı örneklerinden biri kabul edilen Gece Bekçileri’nin merkezinde yer aldığı bu projenin amacı, tablonun korunması ve geleceğe aktarılması.

The Next Web Konferansı’nda Amsterdam Üniversitesi ve Rijksmuseum adına müzenin yürütmekte olduğu projeler ile ilgili konuşan Prof. Dr. Robert G. Erdmann, müzenin yakın zamanda tablonun 5,6 terabayt boyutunda olacağı düşünülen 717 gigapiksellik bir dijital imajını yayımlayacağını açıkladı.

Dijitalleştirme işleminin yanı sıra kullanılan stereomikroskopi yöntemi ile 6 ila 50 kat yakından incelenebilen tablo, üç boyutlu tarama tekniği ile kaydedilmekte. Elde edilen verinin nöral ağların eğitilmesinde kullanılacağı söylenirken, yapay zekâ ile Rembrandt’ın fırça darbelerinin daha net görülebileceği ve tekniğine dair açığa çıkmamış detayların anlaşılabileceği vurgulanıyor. Ayrıca, bu yöntemin kullanımının tablonun restorasyonu sırasında lekelerin temizlenmesinde de faydalı olacağı düşünülüyor.

Kaynak: How Amsterdam’s Rijksmuseum uses AI to unlock new artistic mysteries – The Next Web