Skip to main content

OpenAI, önümüzdeki hafta içinde GPT’ler için özel bir mağaza açmayı planlıyor.

OpenAI, önümüzdeki hafta içinde metin üreten yapay zekâ modellerine (örneğin GPT-4) dayalı özel uygulamalar olan GPT’ler için özel bir mağaza açmayı planlıyor.

TechCrunch’ın haberine göre OpenAI, geliştiricilere gönderdiği e-postada, GPT’lerinin ‘GPT Store’ olarak adlandırılan mağazada listelenmeden önce uyumlu olduğundan emin olmak için şirketin güncellenmiş kullanım politikalarını ve GPT marka yönergelerini incelemeleri gerektiğini söyledi. Ayrıca geliştiricilerin, kullanıcı profillerini doğrulamaları ve GPT’lerinin “herkese açık” olarak yayımlandığından emin olmaları gerekecek.

GPT Store geçen yıl OpenAI’ın ilk yıllık geliştirici konferansı DevDay sırasında duyurulmuştu. Ancak şirket kasım ayında Sam Altman’ın görevden alınmasının ardından, aralık ayında mağazanın açılışını 2024 yılına ertelediğini açıklamıştı.

GPT’ler kodlama bilgisi gerektirmiyor ve bir geliştiricinin istediği kadar basit veya karmaşık olabiliyor. Örneğin; bir GPT, belirli bir tarifin malzemeleriyle ilgili soruları yanıtlayabilmesi için bir yemek kitabı koleksiyonu üzerinde eğitilebilir.

Geliştiriciler GPT’lerinin sunmasını istedikleri yetenekleri sade bir dille yazacak ve OpenAI’ın GPT oluşturma aracı GPT Builder, bunları gerçekleştirmek için yapay zekâ destekli bir chatbot oluşturmaya çalışacak. DevDay’den kısa bir süre sonra, geliştiriciler doğrudan ChatGPT web sitesi aracılığıyla GPT’ler oluşturup başkalarıyla paylaşabildiler ancak bunları herkese açık olarak listeleyemediler. GPT mağazasının herhangi bir gelir paylaşım planıyla açılıp açılmayacağı ise hâlâ belirsiz.

Kaynak: OpenAI’s app store for GPTs will launch next week – TechCrunch