Skip to main content

Intel, DigitalBridge işbirliğiyle Articul8 AI adlı yeni bir üretken yapay zekâ yazılım şirketi kurdu.

Intel ve Florida merkezli yatırım şirketi olan DigitalBridge, kurumsal müşterilere özel üretken yapay zekâ (GenAI) yazılım şirketi Articul8 AI’ın kurulduğunu duyurdu. Paylaşılan bilgilere göre; Intel’in veri merkezi ve yapay zekâ grubunda eski başkan yardımcısı ve genel müdür olan Arun Subramaniyan, Articul8 AI’ın CEO’su oldu.

Intel’in başlangıçta Boston Consulting Group (BCG) ile birlikte yürüttüğü kurumsal yapay zekâ teknolojisi üzerine yapılan çalışmaların bir sonucu olan Articul8 AI, Articulate AI’ın garip bir kısaltması.

Intel, Articul8’ın yazılım platformunu ticari amaçlarla büyük ölçekli yapay zekâ uygulamaları oluşturmak isteyen büyük işletmeler için “anahtar teslimi” bir çözüm olarak tanımlıyor.

Reuters’ın haberine göre Intel, BCG’nin güvenlik gereksinimlerini karşılamak için BCG’nin veri merkezlerinde çalışan, metin ve görüntüleri okuyabilen üretken bir yapay zekâ sistemi olan Articul8 AI’ı oluşturdu. Sistem Intel bünyesinde yaklaşık iki yıl sürede geliştirildi.

İlk etapta Boston Consulting Group, sistemin tek müşterisiydi. Ancak Intel sözcüsünün belirttiğine göre; son birkaç aydır Intel, Intel donanımı için optimize edilmiş ancak alternatifleri destekleyen platformu finansal hizmetler, havacılık, yarı iletken, telekomünikasyon ve yüksek düzeyde güvenlik ve özel alan bilgisi gerektiren diğer sektörlerdeki şirketlere ölçeklendirmek için çalıştı.

Intel sözcüsü TechCrunch’a yaptığı açıklamada, Articul8’in üretken yapay zekâ yazılım ürününün, kurumların ihtiyaçlarını karşılamak üzere sıfırdan oluşturulduğunu ve maliyetler de dahil olmak üzere dağıtım hızı, ölçeklenebilirlik, güvenlik ve sürdürülebilirlik için optimize edildiğini söyledi. Intel sözcüsü, “Articul8 platformu, müşteri verilerini, eğitimini ve çıkarımlarını kurumsal güvenlik çerçevesinde tutan yapay zekâ yetenekleri sunuyor. Platform aynı zamanda müşterilere bulut, şirket içi veya hibrit dağıtım seçeneği de sunuyor” dedi.

Paylaşılan bilgilere göre; DigitalBridge’in yanı sıra Articul8 AI yatırımcıları arasında Fin Capital, Mindset Ventures, Communitas Capital, GiantLeap Capital, GS Futures ve Zain Group yer alıyor.

Kaynak: Intel spins out a new enterprise-focused GenAI software company – TechCrunch