Skip to main content

Anlaşmanın tamamlanmasının ardından Multi ekibinin çoğu, OpenAI’a katılacak.

Veritabanı teknoloji şirketi Rockset’i satın almasından günler sonra, OpenAI, işletmelere yönelik video odaklı ortak çalışma platformu Multi’yi (önceki adıyla Remotion) satın aldı.

Konuya aşina bir kaynak, anlaşmanın teknik olarak bir acqui-hire (satınalma) olduğunu ve Multi’nin ekibinin çoğunun, yaklaşık beş kişinin, anlaşmanın tamamlanmasının ardından OpenAI’a katılacağını söyledi.

Multi’nin CEO’su ve kurucu ortaklarından Alexander Embiricos, şirketin blogunda Multi’nin 24 Temmuz’dan sonra kapanacağını belirterek, “Multi’nin OpenAI’a katılacağını duyurmaktan büyük heyecan duyuyoruz” diye yazdı.

Dropbox’un eski ürün yöneticisi Embiricos ve Google’ın eski yazılım mühendisi, Multi’nin diğer kurucu ortağı Charley Ho, Multi ile birlikte uzaktan çalışan ekiplerin görüntülü sohbetler aracılığıyla birlikte çalışabilmesi için tasarlanmış Zoom tabanlı bir platform oluşturmak üzere yola çıktı. Multi, aynı anda 10 kişiye kadar ekran paylaşımı üzerinden işbirliği yapabilme, özelleştirilebilir kısayollar, kod, tasarımlar ve belgeler için otomatik derin bağlantılar gibi özellikler sunuyordu.

Crunchbase verilerine göre, Multi, Pazartesi günkü satışından önce Greylock ve First Round Capital gibi risk sermayesi şirketlerinden 13 milyon dolar nakit topladı.

Rockset satınalmasında olduğu gibi, Multi anlaşması da OpenAI’ın son dönemde işletme çözümlerine yoğun yatırım yapma stratejisiyle örtüşüyor. OpenAI’ın diğer kurumsal hedefli ürün çalışmalarıyla aynı doğrultuda, ilerleyen günlerde video konferans ve uzaktan işbirliği yetenekleriyle donatılmış bir ChatGPT görmemiz olası.

Kaynak: OpenAI buys a remote collaboration platform – TechCrunch