Skip to main content

Apple ve Meta yapay zekâ ortaklığı konusunda görüşmelerde bulundu.

Apple, bu ayın başlarında düzenlenen WWDC 2024’te Apple Intelligence’ın duyurusu sırasında, ChatGPT’yi Siri’nin yenilenmiş sürümüne getirmek için OpenAI ile ortaklık kuracağını söylemişti. The Wall Street Journal’ın (WSJ) haberine göre, Apple şimdi de Facebook’un ana şirketi Meta ile de benzer bir anlaşma konusunda görüştü.

Paylaşılan bilgilere göre, Facebook’un ana şirketi, Meta Platforms’un üretken yapay zekâ modelinin iPhone’lar ve diğer cihazlar için yakın zamanda duyurulan yapay zekâ sistemi Apple Intelligence’a entegre edilmesi konusunda Apple ile görüşmelerde bulundu. Ancak henüz bu görüşmelerin kesinlik kazanmadığını, Apple ve Meta’dan herhangi bir açıklama gelmediğini belirtelim.

Öte yandan WSJ, Apple’ın söz konusu ortaklıklar için ödeme yapmayı teklif etmediğini bunun yerine, daha sonra premium abonelikler satabilecek olan yapay zekâ ortaklarına dağıtım sağladığını belirtiyor.

Konuyla ilgili konuşan Apple yazılım lideri Craig Federighi, “En iyiyle başlamak istedik” diyerek ChatGPT’nin “bugünün kullanıcılarımız için en iyi seçimi temsil ettiğini” belirtti. Ayrıca Apple’ın Google’ın Gemini’ını da entegre etmek istediğini ifade etti.

Görüşmelere aşina olan kişilerin belirttiğine göre, Google ve Meta’nın yanı sıra yapay zekâ girişimleri Anthropic ve Perplexity de üretken yapay zekâlarını Apple Intelligence’a getirmek için Apple ile görüşmelerde bulunuyor.

Kaynak: Apple might partner with Meta on AI – TechCrunch