Skip to main content

OpenAI, gerçek zamanlı arama ve veri analitik şirketi Rockset’i satın aldığını duyurdu.

OpenAI’ın resmi blogunda yaptığı açıklamada, “Rockset’in teknolojisini, erişim altyapımızı güçlendirmek için ürünlerimize entegre edeceğiz” denildi.

Detayları basınla paylaşılmayan anlaşma kapsamında ayrıca Rockset çalışanlarının OpenAI’a katılacağı ve Rockset’in mevut müşterilerinin platformdan aşamalı olarak çıkarılacağı belirtildi.

Rockset’in gerçek zamanlı arama ve analiz veri tabanının OpenAI’ın ürünleriyle nasıl entegre olacağına ilişkin ayrıntılar ve şirketin Rockset’i satın almak için ödediği miktar henüz belirsiz olsa da en yetenekli yapay zekâ modellerini geliştirme mücadelesi tüm hızıyla devam ederken OpenAI’ın bu hamleyle, Google ve Anthropic gibi rakiplerine karşı üstünlük sağlamaya çalıştığını söyleyebiliriz.

OpenAI’ın, bir arama motoru üzerinde çalıştığı uzun zamandır söyleniyordu ve gerçek zamanlı veri alımına olanak tanıyan bir şirketin satın alınması, ChatGPT’nin Google Arama karşısında zorlu bir rakip haline geleceğini gösteriyor olabilir. Bununla birlikte ChatGPT’nin şirketlere yönelik sürümü Enterprise’ın ve OpenAI API’ın Rockset’in teknolojisiyle daha iyi veri analiz araçlarıyla geliştirilmesi de olası.

Rockset CEO’su Venkat Venkataramani, “Kullanıcıların, işletmelerin ve geliştiricilerin yapay zekâya güçlü bir erişim sağlayarak verilerinden tam olarak yararlanmasını sağlamak üzere OpenAI’a katılmaktan heyecan duyuyoruz” açıklamasında bulundu. Venkataramani ayrıca Rockset’in “OpenAI’ın yapay zekâ uygulamalarının karşılaştığı zorlu veritabanı sorunlarını çözmesine yardımcı olacağını” belirtti.

Yani OpenAI, Rockset’in teknolojisini yukarıda saydıklarımızın tamamına dahil etmeyi amaçlıyor olabilir.

Kaynak: OpenAI acquires search and analytics startup Rockset. What does that mean? – Mashable