Skip to main content

Tasarımcı Jony Ive ve OpenAI, “yapay zekânın iPhone’u” olarak tanımlanan bir ürün üzerinde çalışıyor.

The Information ve Financial Times’ın haberine göre, Apple’ın eski Endüstriyel Tasarım Başkan Yardımcısı Jony Ive, OpenAI ile “yapay zekânın iPhone’u” olarak tanımlanan bir ürün üzerinde çalışıyor.

Paylaşılan bilgilere göre, Softbank CEO’su Masayoshi Son’dan 1 milyar dolar fon alındı. Yani bu ciddi bir proje, ancak henüz planlamanın ilk aşamalarında.

Bu girişimin arkasındaki konseptin, kullanıcılara yapay zekâ ile şu anda mevcut olandan daha doğal ve sezgisel bir etkileşim yolu sunmak olduğu iddia ediliyor. ChatGPT’yi bir dizüstü bilgisayarda veya iPhone’da kullanmak mümkün, ancak bu cihazların asıl amacı bu değil. Ive’in yeni projesi teorik olarak yapay zekâ ile derinlemesine entegre edilmiş donanımlar içerecek.

Financial Times, konuya aşina olan insanlardan alıntı yaptığı haberinde nihai hedefin “bilgisayarlarla etkileşim kurmanın ekranlara daha az bağımlı bir yolu yaratmak” olduğunu öne sürdü.

Financial Times konu hakkında bilgi sahibi olan kişilere dayandırdığı haberinde, nihai hedefin ‘ekranlara daha az bağımlı olan bilgisayarlarla etkileşim kurmanın bir yolunu yaratmak’ olduğunu öne sürdü. Bu ifade kafanızı karıştırdıysa, The Verge, Humane’in giyilebilir yapay zekâ cihazını ekransız teknolojiye örnek olarak göstermişti.

Ive, şirkette geçirdiği yaklaşık 30 yılın ardından 2019 yılında Apple’dan ayrıldı. Bilmeyenler için Ive’in iMac, iPhone, iPad ve şirketin diğer cihazlarının fiziksel tasarımında çok önemli bir rolü olduğunu belirtelim. Son birkaç yıldır bazı projelerde yer alan Ive, şirketten ayrıldıktan sonra bazı Apple Watch saat kadranları tasarladı. Ancak OpenAI ile donanım üzerinde çalışmak, Apple’dan ayrıldığından bu yana şüphesiz en kayda değer çabası olabilir.

Kaynak: OpenAI is reportedly working on an ‘iPhone of AI’ — whatever that means – Mashable