Skip to main content

İçinde mini projektör ve kamera bulunan Ai Pin adlı cihaz 9 Kasım’da tanıtılacak.

Eski Apple yöneticileri tarafından kurulan bir start-up olan Humane, 9 Kasım’daki tam tanıtımı öncesinde Coperni’nin Paris defilesinde ilk yapay zekâ cihazı olan Ai Pin’i tanıttı. Şirket, açıklamasında Süpermodel Naomi Campbell’ın cihazı halka açık alanda takan ilk kişi olduğunu belirtti.

Ai Pin, bir tür giyilebilir yapay zekâ asistanı olarak görev yapmak üzere projektörler, kameralar ve yapay zekâ teknolojisini kullanıyor. Şirket, cihazı “yapay zekâ için sıfırdan oluşturulmuş ekransız, bağımsız bir cihaz ve yazılım platformu” olarak tanımlıyor. Ai Pin, gelişmiş bir Qualcomm Snapdragon platformu tarafından destekleniyor ve bir kamera ve hoparlörün yanı sıra akıllı telefon ekranının yerini alan bir mini projektörle donatılmış. Cihaz, yapay zekâ destekli optik tanıma gibi işlevleri gerçekleştirebiliyor. Ayrıca uyandırma sözcüğü olmaması ve dolayısıyla “her zaman açık” dinleme gibi özellikleriyle gizliliği ön planda tutuyor.

Humane, Ai Pin’in yeteneklerini ilk kez Mayıs ayında, daha önce iPhone kullanıcı arayüzü üzerinde çalışmış olan Humane’in kurucu ortağı Imran Chaudhri liderliğindeki Ted Talk’ta sergilemişti. Chaudhri, avucuna yansıttığı görüntüyle gelen aramayı yanıtlamıştı. Cihaz ayrıca yapay zekâ çevirisini kullanarak Chaudhri’nin kendi sesiyle İngilizce’den Fransızca’ya çeviri yapmıştı. Ancak bir akıllı telefonla eşleşmediği için cihazın internete nasıl bağlandığı konusu hâlâ belirsizliğini koruyor.

Kaynak: Humane shows off its futuristic ‘Ai Pin’ wearable – engadget

Görsel: Humane