Skip to main content

Nvidia, yıllık geliştirici konferansı GTC 2024’te iki yeni yapay zekâ çipinin yanı sıra bu alandaki diğer yeniliklerini tanıttı.

Nvidia, geliştirici konferansı GTC 2024 kapsamında yeni nesil çip mimarisi Blackwell’i, B200 ve GB200 Grace isimli iki yapay zekâ çipini ve diğer inovasyonlarını tanıttı.

Her zaman olduğu gibi yine deri ceketiyle sahneye çıkan Nvidia CEO’su Jensen Huang, etkinliğin açılış konuşmasında; “Umarım bunun bir konser olmadığını farkındasınızdır. Algoritmaları, bilgisayar mimarisini, matematiği tanımlayan çok sayıda bilimsel açıklama olacak” dedi.

Huang, şirketin mevcut çip mimarisi Hopper’ın “fantastik” olduğunu ancak daha büyük GPU’lara ihtiyaçları olduğunu belirtti ve adını David Blackwell’den alan yeni nesil çip mimarisi Blackwell platformunu anlattı. Yıl sonunda piyasada olacak Blackwell’in, B200 ve GB200 Grace isimli iki yapay zekâ çipinin gücünü birleştirerek 10 Tbps hız sunduğunu ifade etti. Nvidia yeni yapa zekâ çipleriyle chatbot’ların komutları işlemesinde 30 kat daha fazla performans artışı ve enerji tüketimini 25 kata kadar azaltmayı vadediyor.

Nvidia, yapay zekâ çiplerinin yanı sıra, yapay zekâ modellerinin üretim yerlerine dağıtımını daha sorunsuz hale getirmek için yapay zekâ yazılım platformu NIM’i, insansı robotlarının yeteneklerini geliştirmelerine olanak tanıyan yeni yapay zekâ platformu GR00T’u de tanıttı.

Kaynaklar

Nvidia’s keynote at GTC held some surprises – TechCrunch

Nvidia enlists humanoid robotics’ biggest names for new AI platform, GR00T – TechCrunch

Nvidia launches NIM to make it smoother to deploy AI models into production – TechCrunch

Nvidia reveals Blackwell B200 GPU, the ‘world’s most powerful chip’ for AI – The Verge