Skip to main content

CoinTR ve FODER, sahada finansal okuryazarlık başlığı altında “dijital varlıkları” anlatmak için ortak projelerde çalışacak.

Türkiye’de kripto okuryazarlığı alanında blok zinciri ve Web3 temelli eğitim ve sertifika programlarını hayata geçiren CoinTR, özellikle son dönemde popüler yatırım aracı haline gelen “dijital varlıkların” yatırımcılara doğru anlatılabilmesi için Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği’ne (FODER) üye olduğunu açıkladı. Paylaşılan bilgilere göre CoinTR ve FODER, finansal okuryazarlık konusunda “dijital varlıkları” anlatmak için ortak projelerde çalışacak. Şirketin açıklamasına göre CoinTR, FODER kurumsal üyeleri arasına dijital varlık borsası olarak katılan ilk şirket.

FODER ile işbirliği ve üyelik hakkında açıklamada bulunan CoinTR CEO’su Ali Eşelioğlu, bireysel yatırımcının kısa sürede yüksek kazanç sağlamak için kimi zaman “yüksek risk” içeren işlemler yapabildiğini ya da yanlış kaynaktan bilgilerle yatırımını yönetebildiğini belirterek, “Dijital varlıklara yatırım yapmadan önce giriş seviyesinde bilgi sahibi olunmasını CoinTR olarak önemsiyoruz. Bu alana yatırım yapmış ve yapabilecek olan potansiyel yatırımcılara ulaşarak finansal okuryazarlık, bireylerin birikim ve yatırımlarını akıllıca değerlendirip, bu yatırımların içinde dijital varlıkları nasıl konumlandırabileceklerini anlatmayı hedefliyoruz. Bunun için de FODER ile çalışmak için görüşmeler gerçekleştirdik ve üye olduk. Şimdi ekiplerimiz birlikte neler yapabileceğimiz üzerinde çalışıyor. Hedefimiz, dijital varlıklarla ilgili farkındalık oluşturmak ve var olan algıyı değiştirmek” dedi.

FODER Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Öztürk ise, kripto para ve dijital varlıkların finansal piyasalarda giderek daha fazla yer aldığını, bu yeni finansal araçların yatırımcılar için fırsatlar sunarken aynı zamanda bazı riskleri de barındırdığını söyledi. Öztürk şu açıklamayı yaptı: “Finansal okuryazarlık, dijital dünyada yatırımcıların doğru bilgilere sahip olmasını sağlayarak riskleri minimize etmelerine ve fırsatları değerlendirmelerine yardımcı olacak temel bir yapı taşı. Dijitalleşmenin getirdiği bir diğer yenilik ise eğitim platformları. Biz de dijital eğitim platformumuz FinKurs  ile sahada erişemediğimiz herkesin faydalanacağı modülleri ücretsiz olarak erişime sunduk. Bu kapsamda CoinTR ile işbirliğinde gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz faaliyetlerle finansal okuryazarlık farkındalığını artırmayı ve daha geniş kitlelere yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz.”