Skip to main content

Elon Musk’ın şirketi Neuralink, düşünce gücüyle çevrimiçi satranç oynamayı başaran ilk hastasının videosunu yayımladı.

Hatırlarsanız bu yılın başlarında Elon Musk, sahibi olduğu nöroteknoloji girişimi Neuralink’in ilk klinik deneyinin bir parçası olarak ilk kez bir insanın beynine Telepathy adlı beyin çipini yerleştirdiğini duyurmuştu. Geçen ay ise bu hastanın düşünce yoluyla bilgisayar mouse’unu kontrol edebildiğini açıklamıştı.

Şimdi ise bu konuda yeni bir gelişme yaşandı ve Musk, X hesabında 8 yıl önce yaşadığı bir dalış kazası sonrasında boyundan aşağısı felç olan 29 yaşındaki hasta Noland Arbaugh’ın laptop’unda satranç oynadığı videoyu paylaştı. Arbaugh, X’te yayımlanan videoda beyin çipi ameliyatının son derece kolay olduğunu söylüyor.

Bir Neuralink mühendisinin de yer aldığı videoda Arbaugh, imleci laptop’un ekranı üzerinde hareket ettirerek ve ekrandaki müzik çaları duraklatarak beyin bilgisayar arayüzünü (brain-computer interface BCI) gösteriyor. Arbaugh ayrıca satranç ve Civilization VI de oynayabiliyor.

Musk videoya, “Uzun vadede, beyin motor korteksinden gelen sinyalleri omurganın hasarlı kısmından geçirerek insanların tekrar yürüyebilmesini ve kollarını normal şekilde kullanabilmesini sağlamak mümkün” yorumunu yaptı.

Neuralink’in geçen yıl mayıs ayında beyin çipi projesinin insan deneyleri için Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi’nden onay aldığını da hatırlatalım.

Kaynak: Here’s a video of the first human Neuralink patient controlling a computer with his thoughts – engadget