Skip to main content

Nvidia, yapay zekâ startup’ı Run:ai’ı satın almak konusunda anlaştığını açıkladı.

ABD’li çip şirketi Nvidia (NVDA), geliştiricilerin ve operasyon ekiplerinin yapay zekâ donanım altyapılarını yönetmesini ve optimize etmesini kolaylaştıran Tel Aviv merkezli Run:ai’ı satın alıyor. Anlaşmanın şartları açıklanmasa da konuya yakın iki kaynak TechCrunch’a Run:ai’a 700 milyon dolarlık bir fiyat biçildiğini söyledi.

CTech, yayımladığı bir haberde şirketlerin Nvidia’nın Run:ai için 1 milyar dolardan fazla ödeme yapabileceği “ileri müzakerelerde” olduklarını bildirmişti.

Nvidia, Run:ai’ın ürünlerini “aynı iş modeli altında” sunmaya devam edeceğini ve Nvidia’nın DGX Cloud AI platformunun bir parçası olarak Run:ai’nin ürün yol haritasına yatırım yapacağını söylüyor. DGX Cloud AI platformunun, kurumsal müşterilere üretken ve diğer yapay zekâ biçimlerine yönelik modelleri eğitmek üzere kullanabilecekleri bilgi işlem altyapısına ve yazılıma erişim sağladığını belirtelim.

Nvidia, Nvidia DGX sunucu ve iş istasyonu ile DGX Cloud müşterilerinin, özellikle birden fazla veri merkezi konumunda çalışan üretken yapay zekâ dağıtımları için Run:ai’ın yapay zeka iş yüklerine yönelik yeteneklerine de erişebileceklerini söylüyor.

Run:ai CEO’su Omri Geller yaptığı açıklamada, Run:ai’ın 2020’den bu yana Nvidia ile yakın bir işbirliği içinde olduğunu belirterek, “Müşterilerimizin altyapılarından en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olma tutkusunu paylaşıyoruz. Nvidia’ya katılmaktan heyecan duyuyoruz ve yolculuğumuza birlikte devam etmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

Kaynak: Nvidia acquires AI workload management startup Run:ai for $700M, sources say – TechCrunch