Skip to main content

Samsung’un Galaxt Note 7 modellerini geri toplatma kararından sonra şirkete ne kadar mâli yük getireceği merak konusu olmuştu. Detaylar haberimizde…

Samsung’un yeni tanıttığı Galaxy Note 7’nin piyasaya çıkmasından sonra cihazın şarj olurken patladığına yönelik haberlerin ardından Güney Kore’li şirket Samsung Galaxy Note 7 satışlarını durdurduğunu ve geri toplatılacağını açıklamıştı.

Samsung Türkiye’nin kamuoyu açıklaması ise şu şekilde oldu “ ‘Samsung Türkiye’ için mutlak öncelik kullanıcılarımızın güvenliğidir. Bu nedenle Samsung Electronics Türkiye olarak ülkemizde Galaxy Note7 satışlarını geçici olarak durdurma kararı aldık. Halihazırdaki Galaxy Note7 kullanıcılarımız mevcut cihazlarını en kısa zamanda yenileriyle değiştirebilecekler veya satın almış oldukları noktaya ürünü iade ederek ödemiş oldukları ücretin tamamını geri alabilecekler.”

Note 7 patlamasının Samsung’a bilançosu ağır oldu

Peki Samsung Galaxy Note 7 modellerinin satışının durdurulması ve satılan modellerin geri toplanması şirkete mâli olarak nasıl yansıyacak?

Samsung Galaxy Note 7 modeli bugüne kadar yaklaşık olarak 2.5 milyon adet satıldı. Galaxy Note 7’nin Samsug’a getirdiği maliyeti, Credit Suisse Group AG, Daishin Securities Co ve Pelham Smithers Associates’in analizine göre 1 milyar dolar. Resmi olarak açıklanmayan bu miktar aslında şirketin bu yıl kazanması öngörülen miktarın %5’ine tekabül ediyor.

Samsung, iade veya değişim programını uygulayarak bir nevi marka güvenilirliğini de ispatlamış oluyor.