Skip to main content

Şarj olurken patlama vakalarıyla gündeme gelen Samsung’un yeni telefonu Galaxy Note 7 hakkında yeni bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor. Güney Koreli şirket açısından haberler hiç iç açıcı görünmüyor

Galaxy Note 7’lerin satışlarını durdurduğunu ve geri toplatılacağını açıklayan Samsung, Wall Street Journal ve Korea Herald gazetelerinde yer alan habere göre, söz konusu arızanın in-house pil üreticisi Samsung SDI yüzünden yaşandığını açıkladı. Haberde, Samsung’un yeni üretilecek Note 7s serisinde kesinlikle bu firmayla çalışmayacağı, onun yerine Çinli ATL ile yola devam edeceği bilgisi yer aldı.

Risk sanıldığından fazla

Wall Street Journal, üretilen Note 7’lerin yüzde 65’inin, Korea Herald ise yüzde 70’e yakınının pillerinin Samsung SDI tarafından tedarik edildiğini belirtiyor. Bu da demek oluyor ki, toplam 2,5 milyon telefonun en düşük ihtimalle 1,6 milyondan fazlası patlamaya aday. Öte yandan, Samsung, son serisinin patlama veya alev alma olasılığını yüzde 0,01 olarak açıklamıştı.

Note 7 sahibi tüketicilerin teknoloji forumlarında paylaştığı yorumlar şimdiye kadar konuyla ilgili teyakkuz haline geçmediklerini gösteriyordu, ancak bu son verilerden sonra telefonlarını iç rahatlığıyla kullanabilmeleri düşük bir ihtimal gibi görünüyor.

samsung galaxy note 7 patlama

Samsung Türkiye’den açıklama

Samsung Türkiye dün, kamuoyuyla şöyle bir açıklama paylaşmıştı:

“Samsung Türkiye için mutlak öncelik kullanıcılarımızın güvenliğidir. Bu nedenle Samsung Electronics Türkiye olarak ülkemizde Galaxy Note 7 satışlarını geçici olarak durdurma kararı aldık. Halihazırdaki Galaxy Note 7 kullanıcılarımız mevcut cihazlarını en kısa zamanda yenileriyle değiştirebilecekler veya satın almış oldukları noktaya ürünü iade ederek ödemiş oldukları ücretin tamamını geri alabilecekler.”