Skip to main content

e-POWER teknolojisi, Avrupa’da Eylül 2022’den, Türkiye’de ise Kasım 2022’den beri satışta.

Nissan, Qashqai ve X-Trail modellerinde yer alan e-POWER teknolojisinin Avrupa pazarına sunulduğu Eylül 2022’den bu yana 100.000 adetlik satış rakamına ulaştığını duyurdu.

Bugüne kadar Avrupa’da bu teknolojiyle donatılmış 65 bin 367 adet Qashqai ve 34 bin 663 adet X-Trail modeli satıldı. Türkiye’de ise 5 bin 810 adet Qashqai e-POWER ve bin 636 adet X-Trail e-POWER satışı gerçekleştirildi.

e-POWER teknolojisinin öne çıkan özelliği, tekerleklerin yalnızca elektrik motoru tarafından tahrik edilmesi. Bu araçlar, kendine özgü dinamikleriyle elektrikli sürüş deneyiminde fark yaratıyor.

e-POWER teknolojisindeki benzinli motor ise sadece jeneratör görevi görüyor; elektrikli batarya yeterli güce sahip olduğunda tekerlekleri tahrik eden elektrik motoru, yalnızca bataryadan gelen elektrikle tam elektrikli sürüş sunuyor. Daha fazla güç gerektiğinde, jeneratör elektrik motoruna güç sağlamak ve bataryayı şarj etmek için elektrik üretiyor. Ayrıca, mümkün olan her an güç rejenerasyonu gerçekleşiyor ve araç hareketinden elde edilen enerji de bataryaya geri gönderiliyor.