CİHAZLAR

DigitalAge | 30.01.2014 - 10:39

Nintendo, düşük Wii U satışlarının şirkete zarar verdiğini itiraf etti

Wii U satışlarını artırmaya çalışan Nintendo için 2013 yılı oldukça zor bir yıl oldu.

Nintendo, elde ettiği net kârın yüksek olmasına rağmen; Wii U oyun konsolunun düşük satışlarının şirketi kötü etkilediğini itiraf etti. Şirketin 2013 yılının üçüncü çeyreğinde net kârı 93 milyon dolardı.

Satış rakamlarını açıklayan Wii U, geçtiğimiz yıl aynı dönemde oyun devi satışlarında elde ettiği sayıyı ikiye katlamış durumda. Satılan konsol sayısı 3,06 milyondan 31 Aralık itibariyle 5,86 milyona ulaştı. Böylelikle 2013 yılında yalnızca 2,8 milyon Wii U satışı gerçekleştirmiş oldu. Piyasaya sunulmasından birkaç ay sonra 3 milyon Xbox One ve 4,2 milyon PS4’e göre kıyaslandığında bu rakam şirket için düşündürücü. Aynı zamanda Wii U satış rakamı, Microsoft ve Sony ile rekabette ön sıralara çıkabilecek Wii konsolunun 100 milyon adet satışının yanında önemsiz kalıyor.

Şirket açıklamasında Wii U cihazının Nintendo’nun elde ettiği kârda negatif bir etkisi olduğuna yer verdi. Satışlarda yaşanan bu düşüşün özellikle normalde yüksek kâr oranlarına sahip ABD ve Avrupa’da görüldüğünü de yayımladığı açıklamasına ekledi.