Skip to main content

Google, Motorola’nın Mobility birimini PC üreticisi Lenovo’ya 2,9 milyar dolara sattı.

Google, Motorola akıllı telefonu iş birimini PC üreticisi Lenovo’ya 2,9 milyar dolara satışını gerçekleştirdi.

Google, Motorola’yı 2012 yılında 12,5 milyar dolara satın almıştı. Google’ın Aralık ayında Arris’e Motorola Home biriminin 2,4 milyar dolara satışını dikkate alırsak, 7,2 milyar dolar fark bulunuyor.

Google’ın YouTube, AdSense ve Android’i dâhil eden yüksek bütçeli satın almalarına karşılık Motorola’nın satışı beklenmedik duruyor.

Motorola şu anda Droid Ultra ve Verizon Wireless’ın yanında Moto X ve Moto G akıllı telefonlarını üretiyor. Bu satın alma Lenovo’nun akıllı telefon pazarındaki yerini güçlendireceğe benziyor. Özellikle Kuzey ve Latin Amerika’da varlığıyla dikkat çekebilir.

Google, yapılan yeni hamle ile Motorola’nın Mobility patent portfolyosunun büyük çoğunluğuna sahip konumda olurken; Lenovo yaklaşık 2 bin patentin sahibi olacak. İki tarafla yapılan anlaşmada Lenovo, Motorola’nın gelişmiş araştırma birimine erişemeyecek. Bu araştırma birimi de yakın zamanda modüler akıllı telefon üretmek üzere hayata geçirilen açık donanım platformu.

Google CEO’su Larry Page, yapılan basın açıklamasında Lenovo’nun tecrübeye sahip olduğunu ve Motorola’nın Mobility’i Android ekosistemi içinde ana oyunculardan biri yapabileceğini belirtti. Larry Page ayrıca, yapılan bu hamlenin akıllı telefon kullanıcılarının yararı için Google’ı Android’de inovasyon yaratmak üzere odaklanacağını ekledi.

Page, Google’ın resmi blogunda 2012’de birimi satın almasına ilişkin Google için güçlü patent portfolyosu oluşturmak üzere Android ekosisteminde ön plana çıkması için yaptığı açıklamasına yer verdi.

Motorola cihazlarının akıllı telefon alanında hızlı büyüyen Lenovo tarafından yapılması kararına ilişkin akıllı telefon piyasasında oldukça rekabetçi bir ortamın olduğunu ve bu anlaşmanın mobil cihaz üretiminde başarılı olmada yardımcı olacağını söyledi.

Page, yapılan bu hamlenin donanım alanından başka bir alana büyük bir geçişe işaret etmediği konusunda uyardı. Giyilebilir ve ev piyasasının dinamiklerinin mobilden oldukça farklı olduğu örneğini verdi.

Satın alma ne anlama geliyor?

Forrester Research’te Başkan Yardımcısı ve analist Frank Gillett, bu satın almanın Lenovo’yu HP, Dell, Sony ve Acer olmak üzere diğerlerine baskı oluşturan bir şirket konumunda olduğunu belirtti.

Lenovo için sahip olduğu tasarım ekibiyle, Motorola Mobility’i satın almanın akıllı telefon piyasasına girmede hızlı bir yol olacağını belirtti. Lenovo’nun IBM ThinkPad markasını kullanması gibi Motorola’yı kullanıyor olması, istediği pazarlara girişi kolaylaştıracağını ekledi.

Gillet ayrıca söz konusu satın almanın Lenovo’ya marka bilinirliğinde daha büyük katkı sağlayacağını belirterek şu açıklamada bulundu:

“Satın almanın Lenovo’ya piyasada daha hızlı tanınma ve ABD ve Batı pazarlarında tasarım ve pazarlama ekibini genişletme konusunda büyük katkısı olacak.”

Kaynak: Mashable 

Fotoğraf: Nelson Almedia / Getty Images