ARAŞTIRMA

DigitalAge | 29.01.2014 - 16:08

Bir yılda ilk kez bir milyar akıllı telefon satışı gerçekleşti

2013'te bir milyar akıllı telefonun satılmasıyla, ilk kez bir yılda akıllı telefon satışı bir milyar rakamını görmüş oldu.

International Data Corporation’dan (IDC) alınan verilere göre; 2013 yılında bir milyardan fazla akıllı telefon satışı gerçekleşti. 2012 yılında 725,3 milyon sayısına göre akıllı telefon satışında yüzde 38,4 artış gözlemlendi.
Akıllı telefon piyasasında ön plana çıkan trendler ise ekran büyüklüğü ve fiyatı.

IDC’nin Araştırma bölümünün başındaki isim Ramon T. Llamas’ın belirttiği üzere phablet (beş inç’ten büyük ekrana sahip akıllı telefonlar) piyasası git gide büyüyor.

Geçen yılın sonunda akıllı telefonun yaklaşık yüzde 18’i phablet’lerdi. Bu oran da bir yıl öncesine göre yüzde yedi daha fazla. Bu yıl içinse yüzde 25’e çıkabileceği tahmin ediliyor.

Llamas’ın belirttiğine göre; akıllı telefon piyasası önümüzdeki yıl da büyümeye devam edecek. Ancak sonraki yıllarda bir düşüş yaşayacak.

Samsung, Galaxy S III, S4 ve Note ürünleri ile global akıllı telefon satışlarında geçtiğimiz yılın lideriydi. Apple, iPhone 5S ve 5C cihazlarını yeni pazarlarda sunmasıyla dördüncü çeyrekte rekor satışı deneyimlediği halde, sıralamada en düşük payı almıştı. Listede üçüncü sırada yer alan Huawei’yi LG ve Lenovo takip etti.

Kaynak: Mashable