Skip to main content

Hesap paylaşımını durdurmak isteyen Netflix, hesaba erişilen her “ev” için ücret talep edecek.

Hesap paylaşımına savaş açan Netflix, “add a home” (bir ev ekle) adlı yeni özelliğini tanıttı. Şirket, bu özellik sayesinde paylaşılan hesapları da ücrete tabi kılmayı amaçlıyor. Fakat bu özellik açıklanır açıklanmaz tartışma yarattı.

Netflix, kullanıcılarından hesap ayarlarına giderek hesapların erişileceği “evleri” eklemelerini isteyecek. Eklenen her ev için abonelik ücreti ise 2,99 dolar olacak. Özellik her ne kadar “add a home” olarak adlandırılsa da Netflix, bu özelliğe seyahat halinde kullanılan akıllı telefon, tablet ve laptopları da dahil etmek istiyor.

Ek olarak, bu özellik ile birlikte kullanıcılar hesaplarının kullanıldığı “evleri” görebilecek ve erişimi kesebilecekler.

Netflix, bu özelliğin 22 Ağustos’tan itibaren kullanılmaya başlanacağını duyurdu. Sistem, tanılama için IP adreslerinden, cihaz bilgilerinden ve hesap aktivitesinden yararlanacak olsa da bir hesabın kullanıldığı cihazları ve konumları otomatik olarak hesaplara eklemeyecek; bunun yerine, kullanıcılardan yeni cihazlarını ve konumlarını sisteme eklemeleri istenecek. Temel üyelik paketine bir, Standart üyelik paketine iki, Özel pakete ise üç adet “ev” eklenebilecek.

Öte yandan, bu özellik, Netflix’in Mart ayında bazı ülkelerde kullanıma açtığı “kullanıcı ekleme” özelliğinden farklı olarak kullanılacak.

Kaynak: Netflix has a new way to charge you for account sharing – Mashable