Skip to main content

Mayaların kıyamet paranoyası giderek yaygın bir hal almaya başladı. NASA, konuyla ilgili kendi internet sayfasında 21 Aralık 2012’de dünyanın sonunun gelmeyeceğine dair bir açıklama yaptı.  2012 yılında Dünya’ya yönelik herhangi…

Mayaların kıyamet paranoyası giderek yaygın bir hal almaya başladı. NASA, konuyla ilgili kendi internet sayfasında 21 Aralık 2012’de dünyanın sonunun gelmeyeceğine dair bir açıklama yaptı. 
2012 yılında Dünya’ya yönelik herhangi bir tehdit olup olmayacağı sorusuna yanıt olarak; NASA, gezegenimizin 4 milyar yıldan fazla süredir varlığını sürdürdüğünü ve dünya çapında güvenilir bilim insanlarının 2012 ile ilgili bir tehdit olmadığı açıklamasını yaptığını söyledi. 
Dünyanın 2012’de sona ereceği tahminin kökeni için ise NASA’nın yanıtı şöyle oldu: “Bu hikâye, Sümerlerin keşfettiği düşünülen Nibiru isimli gezegenin Dünya’ya doğru ilerlediği iddialarıyla başladı. Bu bahsi geçen felâketin, ilk olarak Mayıs 2003’te meydana geleceği tahmin edilmişti. Ancak, bir şey olmayınca kıyamet tarihi kış gündönümünün sona erişiyle bağlantılandırıldı ve dolayısıyla kıyamet günü 21 Aralık 2012 oldu.”
NASA uzmanları, “Maya takvimi Aralık 2012’de sona eriyor mu ?” sorusuna, var olan takvimin 31 Aralık’ta bitmediği gibi, Maya takvimi de 21 Aralık 2012’de sona erdiğinde de zamanın bitmediği yanıtını verdi. Ek olarak; bunun sadece Mayaların uzun sayım süreçlerinden birinin sonu olduğunu belirtip, ancak 1 Ocak’ta yeni bir takvimin başlaması gibi Maya takvimi için bir başka uzun bir sayım dönemi başlayacağı bilgisini verdi.
Dünyanın sonu ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak için, NASA’nın kendi internet sayfası ziyaret edilebilir.