GERÇEK ZAMAN

Erdem Akın Temel | 03.08.2022 - 16:53

NASA, uzaktan ameliyat robotunu uzay istasyonunda test edecek

Önce Ay’a, ardından da Mars’a gitmeyi hedefleyen NASA, uzaktan ameliyatlar için MIRA adlı robotun testini Uluslararası Uzay İstasyonu’nda gerçekleştirecek.

Üç aşamalı Artemis projesi ile 50 yıl sonra Ay’a tekrar iniş gerçekleştirmeyi planlayan NASA’nın bir sonraki hedefi Mars. NASA, 2030’lu yıllarda Mars’a iniş gerçekleştirmeyi planlıyor. Öte yandan, Ay’a ve Mars’a yapılacak olan uzun yolculuklarda astronotlarının sağlığını da düşünen NASA, uzaktan ameliyat robotu MIRA’yı uzay ortamında test edecek.

Derin olmayan ameliyatlarda kullanılabilecek, uzaktan kontrol edilebilen bir robot kol olan MIRA, 2024 yılından itibaren Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) yer alacak ve uzak yolculuklarda kullanılıp kullanılamayacağı değerlendirilecek. MIRA, ISS’te bulunduğu süre içerisinde mikrodalga fırın boyutunda bir deney kabinin içerisinde yer alacak ve ameliyatlarda yapılan hareketleri taklit edecek.

Virtual Incision tarafından Nebraska-Lincoln Üniversitesi’nden bir ekibin destekleri ile geliştirilen robot, küçük boyutu ve hafif oluşuyla, görece ufak uzay araçlarında da kullanılabilir. Robotun geliştirilmesinin yaklaşık 20 aldığı konuşuluyor.

Kaynak: Remote surgery robot to be tested on space station – Digital Trends